KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Amazonii objeveno 381 nových druhů zvířat a rostlin za pouhé dva roky

Vědci během dvouletého výzkumu v oblasti Amazonie objevili 381 nových druhů zvířat a rostlin. Zpráva, kterou publikoval Světový fond na ochranu přírody ve spolupráci s organizací Mamirauá Institute for Sustainable Development, uvádí, že nový druh byl objeven každé dva dny výzkumu.

...

Autoři výzkumu však varují, že všechny nové druhy zvířat i rostlin byly objeveny v oblastech, kterým hrozí nebezpečí v důsledku lidské činnosti.

V dané oblasti bylo mezi lety 1999 a 2015 celkem objeveno více než 2000 nových druhů. Zpráva, která byla minulou středu publikována v brazilském Sao Paulu, je třetí zprávou v sérii pokrývající roky 2014 a 2015.

Mezi nově objevenými druhy se nachází 216 předem neznámých rostlin, 93 ryb, 32 obojživelníků, 20 savců, 19 plazů a 1 pták. Amazonský deštný prales, který je největším na světě, je známý svou různorodostí druhů a prostředí.


Ricardo Mello, koordinátor amazonského programu Světového fondu na ochranu přírody, uvedl, že skutečnost, že vědci stále objevují stovky nových druhů je důkazem toho, že v dané oblasti je ještě třeba udělat mnohem více práce.

Mello však varoval, že lidské činnosti jako farmaření či těžba dříví představují pro amazonskou flóru i faunu nebezpečí.

„Všechny nově objevené druhy, všech 381, se nachází v oblastech, kde lidé Amazonii ničí. To je pro nás velmi důležité, protože to poukazuje na skutečnost, že naše hospodářská činnost způsobuje, že druhy vymírají ještě předtím, než o nich vůbec víme,“ řekl Mello.

Publikování zprávy přichází v době, kdy v Brazílii ohledně využívání přírodních zdrojů pro těžbu probíhá ostrá diskuze.

Minulou středu brazilský soud pozastavil vládní nařízení, které by zpřístupnilo rozsáhlou rezervaci Renca ve východní Amazonii pro komerční těžbu. Nařízení, které podpořil také brazilský prezident Michel Téměř, jeho odpůrci popisují jako „největší útok na Amazonii za posledních 50 let“.

Vláda uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek