KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V arktických vodách objeven možná až 500 let starý žralok

V Severním ledovém oceánu byl objeven žralok, který je s největší pravděpodobností nejstarším žijícím obratlovcem na světě. Jeho stáří lze nejlépe vyjádřit skutečností, že dost možná žil již za dob Shakespeara.

...

Obří žralok grónský či malohlavý byl nalezen týmem vědců, kteří odhadují, že by mohl být starý až 512 let. Na základě jeho velikosti určili vědci datum jeho narození přibližně na rok 1505.

O dlouhověkosti žraloků grónských, kteří rostou o pouhý 1 cm za rok, se již vědělo, jedná se však o nejstaršího nalezeného jedince v historii. Výsledky studie byly publikovány ve vědeckém časopise Science.

Kromě jeho délky, která činí úctyhodných 5,5 metru, vědci použili rovněž tzv. radiokarbonovou metodu datování a došli k závěru, že stáří žraloka je 272-512 let. Jednalo se o nejstaršího jedince ze skupiny 28 žraloků grónských, které studie zkoumala.

Tento žralok tedy zažil významné události dějin jako například vznik Spojených států amerických, Napoleonské války či havárii Titanicu.


Jeho potravu tvoří z velké části ryby, nicméně nikdo ho ještě nikdy nezaznamenal při lovu. V žaludcích těchto paryb byly však již několikrát nalezeny i ostatky suchozemských zvířat jako například sobů či dokonce koní.

Maso žraloka grónského je na Islandu považováno za lahůdku, je však samo o sobě jedovaté, takže vyžaduje pečlivé zpracování. Studie jeho kostí a tkání, na které nyní pracují vědci z norské Univerzity v Tromsø, by nám mohla poskytnout informace o dopadech změn klimatu a znečištění v dlouhodobém měřítku.

Vědcům se již podařilo zmapovat celých 5 metrů žralokovy mitochondriální DNA, což je genetický materiál uložený v drobných zásobnících buněk dodávajících energii. Nyní pracují na DNA z buněčných jader, která obsahuje většinu jeho genů.

Právě tyto „geny dlouhověkosti“ by mohly pomoci objasnit, proč má většina obratlovců tak omezenou životnost a co ovlivňuje délku života u různých druhů včetně člověka.


Profesor Kim Praebel, vedoucí výzkumného týmu, uvedl, že tito žraloci jsou „žijící časové schránky“, které by mohly pomoci objasnit vliv lidské činnosti na oceány. Mnoho ze zkoumaných jedinců bylo tak starých, že zažili i nástup průmyslové revoluce a komerčního rybolovu.

„Nejdéle žijící druh obratlovce na planetě vytvořil několik populací v Atlantském oceánu. To je velmi podstatná informace, protože nám umožní podniknout nezbytné kroky pro zachování tohoto důležitého druhu,“ dodal Praebel.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek