KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Austrálii nalezeni živí zástupci nejstarší formy života na Zemi

Vědci objevili živé zástupce stromatolitů, nejstarší formy života na Zemi, která nám může poskytnout více informací o biologické historii naší planety.

...

Mimořádně dobře zachovalé stromatolity byly nalezeny v oblasti světového dědictví UNESCO, která leží hluboko v australské Tasmánii.

Odhaduje se, že tyto organismy naši planetu obývaly před 3,7 miliardami let a poskytují informace o biologické a geologické historii Země, které jsou pro vědce zásadní.

Kromě toho, že se jedná o pravěké formy života se svou vlastní hodnotou pro výzkum, vytváří stromatolity také skálovité struktury, které vznikají prostřednictvím procesu absorbování minerálů a usazenin, jejichž vrstvy se následně stmelí a upevní na své místo. Tento jev vědcům pomůže lépe porozumět geologické historii Země a minerálnímu složení hornin v daleké minulosti.

Co ale činí tyto stromatolity tak výjimečnými, je skutečnost, že byly nalezeny v prostředí, které pro ně vůbec není charakteristické. Stromatolity jsou totiž nesmírně vzácné a lze je najít zpravidla pouze ve vodách s nadměrnou salinitou, jako je například čilské jezero Lagoa Salgada (v překladu „Slané jezero“). Tito zástupci však byli nalezeni v sladkovodních mokřadech Tasmánie.


Objev učinili vědci z tasmánského ústavu DPIPWE (Department of Primary Industries, Parks, Water and Environment), když v dané oblasti prováděli expedici.

Vědci uvedli, že oblast, ve které stromatolity našli, pro ně byla z hlediska životních podmínek velmi příznivá. Je totiž velmi bohatá na minerály, které vznikly z mrtvých organismů v mokřadech, zejména z hlemýžďů, kteří se stromatolity zároveň živí, a je takřka nedotčená člověkem.

„Tato skutečnost je pro stromatolity příznivá, protože to znamená, že v dané oblasti nejsou téměř žádní živí hlemýždi, kteří by je pojídali. Tyto „žijící fosilie“ jsou čirou náhodou chráněny také světovým dědictvím a naprostou odlehlostí daných mokřadů,“ řekla Bernadette Proemseová, geochemička z Tasmánské univerzity.

Stromatolity se běžně vyskytují v oblastech západní Austrálie, jako je například Žraločí zátoka, nicméně toto je první případ, kdy tyto pravěké organismy byly nalezeny v Tasmánii. Vědci nyní věří, že budou schopni zjistit, proč se stromatolitům po miliony let dařilo, čemuž je důkazem zemská atmosféra, které se v důsledku jejich fotosyntézy dostávalo kyslíku, a pak náhle zmizely.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek