KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Číně bude otevřena silnice se solárními panely, která bude moci dobíjet projíždějící vozy

Čína se chystá otevřít svou první solární dálnici, která bude moci přetvářet sluneční paprsky na elektrickou energii.

...

Dvoukilometrový úsek dálnice, který se nachází ve městě Ťi-nan, by mohl dobíjet elektrická auta, zatímco by po něm jela. V případě mrazivého počasí se silnice bude moci také sama zahřát, a rozmrazit tak sníh na svém povrchu, což řidičům zajistí bezpečnější jízdu.

Podle čínského Lidového deníku tvoří fotovoltaický silniční úsek, při jehož stavbě byly využity nejnovější technologie, jižní část rychlostní silnice města Ťi-nan, které je hlavním městem provincie Šan-tung, a jeho otevření je naplánováno na konec prosince.


Díky speciálním solárním panelům uzpůsobeným velkému zatížení silnice unese i středně velké dodávky. Po dokončení stavebních prací bude napojena na elektrickou rozvodnou síť, aby mohla poskytovat elektřinu projíždějícím vozům.

Strukturu silnice tvoří tři vrstvy. Svrchní vrstva je pokryta tzv. průsvitným betonem, o kterém se tvrdí, že je stejně silný jako tradiční asfalt. Prostřední vrstva je tvořena solárními panely, a vzniká v ní tedy produkovaná elektřina. Spodní vrstva poté slouží k izolaci a odděluje fotovoltaický systém od vlhké zeminy.


Stavbu provádí státem vlastněná firma Qilu Transportation Development Group, která má údajně na starosti dopravní infrastrukturu v celé provincii Šan-tung.

Tato firma letos v září po 10 měsících stavebních prací dokončila první čínskou solární silnici, která se nachází rovněž v Ťi-nanu. Tato silnice je vybavena 660 čtverečními metry fotovoltaických panelů a již byla připojena k elektrické síti.


Čína však není jedinou zemí s podobnými inovativními snahami. Minulý rok v prosinci totiž svou silnici se solárními panely odhalila jako první na světě Francie v malé vesničce Tourouvre au Perche ležící v Normandii.

Na kilometrovém úseku silnice se nachází 2 880 fotovoltaických panelů, které pokrývají plochu 2 800 čtverečních metrů. Silnice má podle odhadů generovat 280 MWh elektřiny za rok, což je dostatečné množství pro napájení všech pouličních lamp ve zmíněné vesnici.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek