KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Číně nalezeny 120 milionů let staré fosilie vajec pravěkého ptakoještěra

Fosilie ptakoještěrů jsou po celém světě velmi vzácné. Tito plazi se proháněli oblohou před více než 100 miliony lety, jejich lehké kosti, které jim umožnily létat, se však časem snadno rozkládají. Ještě vzácnější jsou pak jejich vejce s měkkými skořápkami. Až donedávna jich bylo nalezeno pouhých 11 v celé historii.

...

„Ráj ptakoještěrů“

Nyní se však tato sbírka poněkud zásadně rozrostla. Jak uvádí agentura Reuters, paleontologům v severozápadní Číně se podařil fantastický nález. Objevili totiž místo, kde se fosilizovaných ptakoještěřích vajec nacházelo 215. Ještě větší senzací je však skutečnost, že 16 z nich obsahovalo embryonální zbytky, což vědcům poskytne jedinečný vhled do vývoje tohoto pravěkého tvora.


Lokalita, kde byla vejce nalezena, se nachází v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Všechny fosilie patří druhu pterodaktyloidního ptakoještěra známému jako hamipterus. Jednalo se o velkého tvora s rozpětím křídel až 3,5 metru, protáhlou lebkou a ostrými zuby. Vejce jsou podle odhadů stará 120 milionů let a jedná se o první případ, kdy byla nalezena zachovalá ptakoještěří embrya.

„Chceme tomuto regionu dát název Ráj ptakoještěrů,“ řekl v rozhovoru pro Reuters Shunxing Jiang, paleontolog z Čínské akademie věd (CAS).

Najdou se i jisté podobnosti s jeho dnešními nástupci

Fosilizovaná vejce byla součástí jezerních usazenin, které podle Michaela Greshka z National Geographic vykazují stopy po rychle proudící vodě. Na základě toho se vědci domnívají, že hnízdo ptakoještěrů bylo během bouří zaplaveno a voda stáhla vejce do jezera. A tento proces se mohl několikrát opakovat. Vejce se totiž nacházela hned ve čtyřech různých vrstvách usazeniny, což vědce vede k teorii, že hamipterus se, stejně jako dnešní ptáci a želvy, opakovaně vracel na stejné hnízdiště, a o svá vejce tak v důsledku nevlídného počasí občas přišel.


O rozmnožování ptakoještěrů však vědci získali již i další poznatky. Jak uvádí Alessandra Potenzová z internetového portálu The Verge, mají za to, že ptakoještěři kladli pouze dvě vejce najednou. Velké množství vajec nalezených na jednom místě tak značí, že se tito tvorové při kladení vajec shromažďovali. Skořápky vajec byly měkké a obklopené tlustou vrstvou vnitřní membrány, podobně jako tomu je u dnešních hadů a ještěrů. A nejedná se o jedinou podobnost s jejich dnešními nástupci, ptakoještěři totiž svá vejce pravděpodobně rovněž pohřbívali.

Největší hodnotu však pro vědce měly pozůstatky embryí. Mnoho paleontologů se dosud domnívalo, že ptakoještěři byli schopni létat již krátce po svém narození, avšak vejce hamiptera odhalila, že v pozdní vývojové fázi embrya byly přední končetiny, které byly nezbytné pro létání, vyvinuty méně než zadní končetiny. To podle Xiaolina Wanga, paleontologa rovněž z Čínské akademie věd, značí, že novorozená mláďata „pravděpodobně byla schopna chodit, létat však ne“.


Pokud tedy mláďata hamiptera nemohla létat, potřebovala podle autorů studie jistou rodičovskou péči. A této teorii nasvědčuje také nález pozůstatků jedince mezi fosilizovanými vejci, který byl v době své smrti podle odhadů starý asi 2 roky. Tento malý ptakoještěr ještě nebyl plně vyvinutý, což podle Wanga poskytuje další důkaz toho, že „ptakoještěři měli dlouhá inkubační období“.

Jednoznačný souhlas však mezi vědci nepanuje

Ne všichni vědci však se závěry studie souhlasí. David Unwin, paleobiolog z Leicesterské univerzity v rozhovoru s Potenzovou z The Verge uvedl, že u ptakoještěřích embryí v pozdním vývojovém stádiu nalezených v Argentině a jiných oblastech Číny byly křídlové kosti vyvinuté dobře. Nově objevená embrya podle něj vypadají, jako by ve svém vývoji dosáhla teprve středního stádia.

Denis Deeming z Univerzity v Lincolnu ve svém článku, který vyšel společně se studií, podotýká, že je „důležité, abychom byli opatrní a neodvozovali až příliš mnoho aspektů historie života hamiptera na základě omezeného množství údajů“.

Paleontologové se nyní plánují na místo vrátit v naději na získání dalších informací. Domnívají se, že pod odkrytými fosiliemi se může nacházet ještě dalších zhruba 100 vajec. „Víme, že na daném místě je ještě více vajec a embryí, a studováním tohoto neuvěřitelného ptakoještěra strávíme ještě mnohem více času,“ dodává Wang.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek