KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Hong Kongu byla za rekordní cenu vydražena 1000 let stará keramická miska

Malá, ale zato nesmírně významná a cenná keramická miska pocházející z období císařské Číny byla v Hong Kongu vydražena za rekordní cenu 28 milionu liber (830 milionů Kč).

...

„Prakticky nesehnatelná“ miska na štětce je přibližně 1000 let stará a patřila císařskému soudu v období říše Sung. Byla vyrobena v peci Ru, která patří mezi tzv. Pět velkých pecí, které se v tomto období výrobou keramiky nejvíce proslavily.

Miska, jejíž průměr činí pouhých 13 cm a která byla používána k čištění štětců, má plnou modro-zelenou glazuru se vzorem „popraskaného ledu“.


Firma Sotheby’s ji nabídla do aukce s orientační cenou 10 milionů liber (290 milionů Kč), nicméně poté se strhla divoká přihazovací bitva, a miska tak byla nakonec prodána anonymnímu kupci za 28 milionů liber (830 milionů Kč).


Aukční dům uvedl, že osoba, která podala vítěznou nabídku, si přeje zůstat v anonymitě, takže není známo, zda pochází z Číny či z nějakého jiného státu. Nicolas Chow, místopředseda asijské odnože firmy Sotheby’s, aukci komentoval slovy: „Jedná se o zcela nové měřítko čínské keramiky a dnešní cenou jsme přepsali historii.“

Cena, kterou anonymní kupec za misku v Hong Kongu zaplatil, je co se týče prodeje čínské keramiky světovým rekordem, který dosud držela miska na kuřecí polévku ze sbírky Meiyintang, která byla v roce 2014 vydražena za 27 milionu liber (785 milionů Kč).


Aukční dům poté vydal následující prohlášení: „Dnes byl v aukčním domu Sotheby’s v Hong Kongu překonán světový aukční rekord v prodeji čínské keramiky, když byla nesmírně důležitá a extrémně vzácná miska na štětce z pece Ru prodána za 28,2 milionů liber po 20minutové přihazovací bitvě.“

„Tyto zdánlivě malé a nenápadné estetické prvky navzdory svému podceňování odráží kalibr a pečlivost řemeslného zpracování, tichou metaforu čínské filozofie, kterou v průběhu času oslavovali erudovaní znalci a učenci.“


Miska byla s největší pravděpodobností vyrobena mezi lety 1086 a 1106. Dražba podobných nádob z dílny Ru je nesmírně vzácnou událostí.

V současnosti na celém světě údajně existuje pouze 87 kusů keramiky Ru a od roku 1940 bylo veřejně vydraženo pouze 6 z nich. Tato keramika má téměř mýtický status, který je přičítán především krátkému období, ve kterém byla vyráběna a které podle všeho nepřesáhlo 20 let.


Ačkoli výrobou vysoce kvalitní keramiky světově proslulo hned několik čínských dynastií, má se za to, že nejcennější kusy pochází právě z dynastie Sung. Keramika z této dynastie se vyznačuje svou precizností, jednoduchostí a jemnou glazurou a je po dlouhou dobu jedním z nejvyhledávanějších sběratelských artiklů.

Jedná se o nepostradatelnou součást čínské kultury, přičemž ty nejmenší a nejjemněji zpracované kusy jsou považovány za samotné ztělesnění čínského hrnčířského řemesla.

Poslední miska na štětce, která byla veřejně vydražena, byla prodána v roce 2012 opět aukčním domem Sotheby’s. Její orientační cena se pohybovala od 4,8 do 6,5 milionů liber (139-189 milionů Kč), nicméně její finální cena se po vypjatém souboji zájemců vyšplhala až na 16,8 milionů liber (487 milionů Kč).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek