KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Manchesteru objeveny zapomenuté dopisy slavného vědce Alana Turinga

Téměř 150 dopisů od počítačového průkopníka Alana Turinga bylo nalezeno ve skladové místnosti Manchesterské univerzity.

...

Soubor korespondence se nacházel ve staré kartotéce, která byla otevřena při vyklízení skladové místnosti.

Dopisy se týkají výzkumu, který Turing na Manchesterské univerzitě prováděl, a poskytují také náznaky některých jeho soukromých postojů. Po odmítnutí pozvání k přednášce ve Spojených státech například napsal, že tuto zemi „nenávidí“.

Turing se v roce 1948 stal zástupcem ředitele nově vznikající manchesterské počítačové laboratoře. Předtím, za druhé světové války, působil v sídle Bletchey Park, centrále britských tajných služeb, kde se podílel na prolomení německých šifrovaných zpráv posílaných přes šifrovací stroj s názvem Enigma, a poté také chvíli pracoval v Národní fyzikální laboratoři (National Physical Laboratory).

V roce 1948 byl v Manchesteru spuštěn jeden z prvních programovatelných počítačů na světě zvaný SSEM a přezdívaný „Baby“.

Turingovy dopisy pochází z období od počátku roku 1949 do roku 1954, kdy spáchal sebevraždu. Je pravděpodobné, že dopisy více než 30 let nikdo neviděl.

„Byl jsem ohromený, že taková věc zůstala po tak dlouhou dobu skrytá. Nikdo z lidí, kteří na fakultě či univerzitě pracují, nevěděl, že existují. Byl to opravdu vzrušující nález a je záhadou, proč byly uschovány,“ řekl profesor Manchesterské univerzity Jim Miles, který dopisy našel.

K nálezu 147 dopisů došlo v květnu a nyní probíhá jejich třídění a katalogizace, aby je poté mohli zkoumat odborníci.

Dopisy odhalily některé Turingovy myšlenky a názory na témata, kterými se při svém výzkumu v Manchesteru zabýval a mezi která patří například umělá inteligence, výpočetní technika a matematika.

„Je to skutečně jedinečný nález,“ řekl Peter James, archivář knihovny Manchesterské univerzity, a dodal, že poskytl „vhled do Turingových pracovních postupů a akademického života“, který během svého působení v instituci vedl.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek