KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Maroku byly nalezeny nejstarší lidské fosílie, které přepsaly historii

Vůbec nejstarší lidské fosílie byly objeveny v archeologickém nalezišti Džabal Irhúd v Maroku. Jedná se o pozůstatky 5 lidí, kteří zde žili před 300 000 let. Nález představuje významný milník ve studiu lidské historie, jelikož poukázal na to, že Homo sapiens obýval Afriku o 100 000 let dříve, než se v minulosti předpokládalo. 

...

Doposud se předpokládalo, že člověk pochází z východní Afriky

Archeologové uvedli, že se jedná o ostatky tří dospělých jedinců, jednoho dospívajícího a jednoho dítěte okolo 8 let věku. Podle vědců jsou kosti staré 300 000 let a jsou tak nejstaršími nalezenými ostatky Homo sapiens vůbec. Doposud byly za nejstarší ostatky považovány kosterní pozůstatky staré 195 000 let.


Velikost mozkovny poukázala na to,že se jedná o Homo sapiens. Foto: Reuters

I místo naleziště představuje pro výzkumníky velký význam, jelikož dříve předpokládali, že byly počátky lidstva zakořeněny ve východní Africe. „Mysleli jsme si, že východní Afrika byla kolébkou lidstva před 200 000 lety, ale naše nová data ukazují, že se homo sapiens rozšířil po celém africkém kontinentu už před 300 000 lety,“ řekl paleoantropolog Jean-Jacques Hublin z německého Institutu Maxe Plancka, který pomáhal vést výzkum.


Naleziště Džabal Irhúd

Spolu s lidskými ostatky byly nalezeny i ostatky zvířat a různé nástroje

Hublin uvedl, že lidé nevzešli z „Rajské zahrady“ kdesi ve východní Africe, ale že se jedná o celoafrický proces, který byl mnohem složitější, než se doposud předpokládalo. Homo sapiens zde žil jako sběrač i lovec, což dokazují kosterní pozůstatky zvířat, vedle nichž se lidské pozůstatky nacházely.


Jean-Jacques Hublin, který se podílel na vedení výzkumu

Vědci vypočítali věk fosílií také díky nalezeným pazourkům, které se využívaly například k rozkřesání ohně. Jedná se o takzvanou termoluminiscenční metodu datování. „Takto dobře dochované pozůstatky po starodávných obyvatelích jsou tady v Africe opravdu vzácné. Měli jsme štěstí, že jsme našli tolik artefaktů,“ uvedl expert na geochronologii z Max-Planckova institutu Daniel Richter.


Na místě byly krom lidských ostatků nalezeny i ostatky zvířat a různé nástroje

Na základě tvaru lebek nalezených fosílií, které měly větší mozkovnu, došli vědci k závěru, že dříve nalezené části lebky z naleziště v Jižní Africe rovněž pocházely z druhu Homo sapiens.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek