KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V Reykjavíku byla spuštěna celosvětově první doručovací služba využívající drony

Obyvatelé Reykjavíku si nyní mohou nechat doručit jídlo domů pomocí dronu. První zprovozněná dronová doručovací služba byla v hlavním městě Islandu spuštěna minulý týden. Drony přepravují širokou řadu zboží jako například potraviny či jídla z restaurací mnohem rychleji než doručovací dodávky.

...

Společnost, která novou službu spustila, ji v následujících měsících plánuje rozšířit do takového měřítka, že bude provádět stovky dronových dodání denně.

Drony jsou provozovány společností Flytrex, která sídlí v Tel Avivu. V současné době létají mezi dvěma částmi města, které od sebe dělí rozsáhlá zátoka. Flytrex tvrdí, že dodání, která by automobilu trvala 25 minut, zvládne dron za pouhé 4 minuty.

Výkonný ředitel společnosti Yariv Bash uvedl, že se jedná o „fungující systém, nikoli o jednorázový zázrak“. K dodávání zboží slouží autonomní doručovací drony s názvem „Mule“, které unesou až 3 kg zátěže na vzdálenost až zhruba 9,5 km.


Aby mohlo být dodání dokončeno, přistane dron na předměstí Reykjavíku s názvem Grafarvogur. Zde na něj čeká kurýr, který ho následně donese či doveze (v závislosti na vzdálenosti) přímo k zákazníkovi domů.

Prezentační video společnosti Flytrex můžete zhlédnout zde:

Doručovací lety se konají v rámci partnerství se společností AHA, což je největší internetový obchod na Islandu sídlící právě v Reykjavíku. Společnost nyní provádí pouze jedno dronové dodání po druhém, nicméně tvrdí, že je možné provádět také více dodání najednou, protože jeden kontrolor může ovládat několik dronů současně.

Cílem společnosti Flytrex je provádět 20 dodání denně, při čemž s přidáváním by měla dle svých slov začít již během následujících týdnů. Během následujících měsíců pak plánuje provoz rozšířit na stovky dodání denně.

Společnost AHA uvádí, že náklady na dronové doručování jsou ve srovnání s ostatními možnostmi přepravy o 60 % nižší.

Výkonný ředitel společnosti AHA Maron Kristofersson řekl: „V posledních měsících jsme zaznamenali značný nárůst internetových objednávek na doručení maloobchodních výrobků, a v následujících měsících očekáváme velmi rychlý růst objednávek na doručení potravin.“

„Poslední 4 roky jsme sledovali technologie pro doručování internetových objednávek po celém světě a cítíme, že společnost Flytrex nabízí chytré, bezpečné a rentabilní řešení tohoto problému. Věříme, že budeme spolupracovat nejen na Islandu, ale v budoucnu také mezinárodně,“ dodal Kristofersson.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek