KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V žaludku mrtvé velryby nalezeno 30 plastových tašek, podle vědců to „​není překvapivé“​

Vědečtí pracovníci v Norsku byli šokováni, když v žaludku mrtvé velryby objevili více než 30 igelitových tašek a plastových obalů.

...

Vorvaňovec zobatý patřící mezi kytovce, který byl o víkendu utracen pobřežní hlídkou nedaleko pobřeží západního Norska, očividně pozřel velké množství biologicky nerozložitelného odpadu. Přes tento hrozivý nález ale vědci uvádí, že igelit a další plasty nalezené v těle velryby „nejsou překvapivé“, protože množství odpadu v mořích stále roste.

Velmi špatný stav, ve kterém se velryba nacházela, když uvízla v mělkých vodách nedaleko ostrova Sotra, přinutil příslušníky pobřežní hlídky k jejímu utracení. Výzkumníci z Univerzity v Bergenu analyzovali žaludek kytovce a našli v něm velké množství plastového odpadu.

Terje Lislevand, zoolog, který se na zkoumání velryby podílel, řekl: „Její žaludek byl plný igelitových tašek a plastových obalů s etiketami v angličtině a dánštině.“ Velryba byla vyzáblá a měla nedostatek tuku, což nasvědčuje tomu, že byla podvyživená.

Lislevand uvedl, že střeva velryby byla pravděpodobně ucpána nahromaděným plastovým odpadem, což jí způsobovalo silné bolesti, a dodal: „Tyto nálezy nejsou překvapivé, ale samozřejmě je smutné je objevit v tak velkém množství.“


Podle vědců se střeva kytovce zřejmě ucpala nahromaděným plastovým odpadem a způsobovala mu silné bolesti.

Vorvaňovec zobatý dorůstá až do délky necelých 7 metrů a živí se převážně olihněmi a hlubokomořskými rybami. Do norských vod se tento samec obvykle nedostane.

Smutnou skutečností je, že plastový odpad je pravidelně nacházen v žaludcích uvízlých velryb po celém světě.


V žaludku Vorvaňovce bylo nalezeno více než 30 plastových tašek a obalů.

Experti odhadují, že ve světových oceánech se v současnosti nachází pět bilionů plastových předmětů, které moderní společnost plná obalů vyhodila a které každoročně zabíjí nespočet živočichů.

Pokud bude růst plastového odpadu v mořích pokračovat stejným tempem, do roku 2050 již bude v mořích víc plastu než ryb.

Evropané každý rok použijí přibližně 100 miliard plastových tašek, přičemž 8 miliard jich skončí jako odpadky.

Minulý rok zavedla britská vláda ve snaze bojovat proti nárůstu plastových obalů ve volné přírodě v supermarketech a dalších velkých obchodech systém vratných plastových obalů, kdy za každý vrácený plastový obal v obdrží zákazník 5 pencí (1,6 Kč).


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek