KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Ve švýcarských kanálech se podle vědců nachází zlato v hodnotě až 40 milionů Kč

Jak se zdá, ve Švýcarsku nepřekypují zlatem pouze banky. Podle Cindy Robertsové z agentury Bloomberg vědci vypočítali, že švýcarskými odpadními vodami ročně projde množství smítek tohoto cenného kovu v hodnotě až 40 milionů Kč.

...

Vědci z výzkumného ústavu Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology odebrali vzorky z 64 čističek odpadních vod napříč celou zemí. Výsledky jejich analýzy, které byly publikovány ve vědeckém časopise Environmental Science & Technology, odhalily, že v odpadních vodách ročně končí zhruba 43 kg zlata, jehož přibližná hodnota je 40 milionů Kč.

Nicméně kde jinde na světě bychom takový jev mohli očekávat, než právě ve Švýcarsku. Podle Robertsové švýcarskými rafineriemi projde každoročně až 70 % celosvětového zlata. Ve vodě používané při jeho zpracování pak podle všeho zůstávají drobné smítka zlata, které se následně dostanou do kanalizace.


Zlato však patrně není jediným cenným kovem, který lze ve švýcarských odpadních vodách nalézt. Jak píše Sarah Laskowová z časopisu Atlas Obscura, vědci dále zjistili, že důsledkem výroby technologických a lékařských zařízení ve švýcarských kanálech končí také poměrně významná stopová množství vzácných kovů zemin a stříbra.

Pokud by však lidé chtěli rozpoutat zlatou horečku a vydat se do kanálů hledat své zlaté štěstí, mají pro ně vědci špatnou zprávu. Ve své zprávě totiž uvádí, že snažit se tyto vzácné kovy získat zpět se „téměř nevyplatí, a to jak finančně, tak z hlediska množství, které může být vytěženo“. Tato skutečnost však podle portálu The Local nemusí platit ve všech oblastech země. V místech s vyšším výskytem zlatých rafinerií, jako je například kanton Ticino, by se podle The Local hledání potenciálně mohlo vyplatit.

Tato studie není první svého druhu. Jak uvádí Camila Domonoskeová ze sdružení amerických rozhlasových stanic NPR, vědci z americké vědeckovýzkumné vládní agentury United States Geological Survey v roce 2015 provedli studii kanalizačních splašek vyprodukovaných komunitou 1 milionu lidí a zjistili, že obsahovala kovy v hodnotě 13 milionů dolarů (286 milionů Kč).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek