KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci „našli klíč k dlouhověkosti“ v italské vesnici, kde má každý desátý obyvatel přes 100 let

Čerstvé jídlo, sex, nebo rozmarýn? Tým výzkumníků šest měsíců pečlivě zkoumal zdraví a životní návyky starých, ale na svůj věk výjimečně zdravých obyvatel italského Acciaroli.

...

Mimořádně zdravé cévy

Vesnice Acciaroli v jihozápadní Itálii není jen nějakou ospalou vesničkou plnou starých lidí. Žije zde totiž mimořádně hodně stoletých lidí.

Ze 700 místních obyvatel má každý desátý více než 100 let a cílem zmiňované studie bylo odhalit příčiny, které vedou k neobvyklé dlouhověkosti zdejší populace.

Po šesti měsících strávených v této vesnici odborníci z římské univerzity Sapineza a lékařské fakulty ze San Diega zjistili, že místní staří lidé mají na svůj pokročilý věk v neuvěřitelně výborném stavu svůj krevní oběh.

Výzkumný tým analyzoval vzorky krve více než 80 vesničanů a objevil v nich mimořádně nízké hodnoty adrenomedullinu – hormonu, který způsobuje rozšíření cév.

Vědci prozradili, že úroveň adrenomedullinu u starých lidí z vesnice je podobná jako u lidí ve věku 20 nebo 30 let. Vysoká hladina tohoto hormonu způsobuje zužování cév a následné problémy s krevním oběhem, které můžou vést k dalším závažným zdravotním potížím.

Vědci se teprve snaží zjistit příčiny tohoto jevu, ale domnívají se, že to úzce souvisí se stravováním a pohybem.

Lidé v Acciaroli převážně jedí zde ulovené ryby, králíky a kuřata z domácích chovů, zdejší olivový olej a domácí zeleninu a ovoce, které si mnohdy i sami pěstují.


Ve studii se taktéž píše, že všichni místní lidé jedí rozmarýn, o kterém se ví, že zlepšuje funkci mozku. Místní odrůdy této byliny jsou proto nyní zkoumány pro případ, že mají nějaký vliv na regionální dlouhověkost.

„Při analýzách rozmarýnu jsme v něm našli mnoho různých sloučenin. Vědecké studie prokázaly, že v něm obsažené kyseliny pomáhají zlepšovat fungování mozku,“ oznámil pro The Telegraph kardiolog z lékařské fakulty Univerzity v San Diegu Alan Maisel.

Ani jediný šedý zákal

Navíc staří lidé z tohoto regionu obecně trpí méně chorobami než obyvatelé stejného věku v jiných západních zemí. 

„Zjistili jsme, že lidé zde vůbec neznají řadu chronických onemocnění, které sužují obyvatele Spojených států, jako jsou například srdeční choroby, obezita nebo Alzheimer,“ dodal Alan Maisel.

„Lidé zde neznají šedý zákal. Drtivá většina Američanů starších 80 let šedý zákal zpravidla má. Tady jsme nenašli ani jediný případ.“

Možná je zde však ještě jedna důležitá příčina místní dlouhověkosti. „Vypadá to, že je tady na denním pořádku sexuální aktivita starších osob,“ vysvětluje Alan Maisel. „Možná s tím má jejich dlouhověkost něco společného. Užívají si zdravého ovzduší a radosti ze života.

Zdravá vesnice leží na pobřeží necelých 140 kilometrů jižně od Neapole. Tuto oblast již v roce 1950 označil odborník na výživu Ancel Keys za místo s největší koncentrací stoletých lidí na celém světě. Domníval se, že nejvíce k jejich dlouhověkosti přispívá „středomořská strava“. Proto se sem se svojí manželkou přestěhoval. A sám se dožil více než 100 let.


Autor: jil

Zdroj: Independent

Foto: Flickr

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek