KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci našli v sicilské jeskyni 6000 let staré víno

V jeskyni na sicilském pobřeží archeologové objevili zbytky vína ze 4. století před naším letopočtem. Tento nález dokazuje, že Italové vyrábějí a pijí víno mnohem déle, než se dosud předpokládalo.

...

Nález posouvá historii italského vinařství o 3000 let zpět

Tým vědců z Univerzity z Jižní Floridy při zkoumání starověké nádoby pocházející z jeskyně na Sicílii objevil stopy 6000 let starého vína. Informace o tomto nálezu byly publikované v odborném časopise Microchemical Journal a archeologové jej označily za „významný, protože se jedná o nejstarší stopy vína v celé historii Apeninského poloostrova.“

Jinými slovy tento objev vnáší úplně nové světlo do dosavadních poznatků o historii italského vinařství.

Dosavadní bádání se klonilo k tomu, že vinařství se v Itálii zrodilo v období 1300-1100 před naším letopočtem, to je před více než 3000 lety ve střední době bronzové. Nyní však v jeskyní Monte Kronio na jihozápadním pobřeží Sicílie nalezená téměř neporušená měděná nádoba posouvá historii italského vinařství o další 3000 let nazpět.

Tato velká nádoba totiž obsahuje stopy kyseliny vinné a její sodné soli, které se podle odborníků přirozeně vyskytují ve vinných hroznech a při výrobě vína.

Jeden z prvních dokladů výroby vína na světě

Zmíněná měděná nádoba je stará více než 6000 let, což z ní činí nejstarší italský předmět na víno a jeden z prvních dokladů produkce vína na celém světě.

Nejstarší stopy po vinařství byly zaznamenány na území dnešní Arménie. Podle časopisu National Geographic jsou asi 6000 let staré. Někteří odborníci se ale domnívají, že víno se vyrábělo již v neolitické době před 10 000 lety.

Stopy vína, které byly nyní nalezené poblíž sicilského Agrigenta, můžou vědcům pomoci přiblížit, jak se tehdy víno vyrábělo a obchodovalo se s ním. „Nové poznatky nám rovněž umožňují doplnit naše dosavadní zjištění o fungování ekonomiky v této starověké společnosti,“ oznámila floridská univerzita.

Vědci však bohužel při zkoumání sicilské nádoby nebyli schopni rozeznat, jestli se jedná o stopy bílého nebo červeného vína.

Dosud nejstarší pozůstatky italského vína pocházejí z lisu na víno nalezeného na počátku 90. let minulého století poblíž města Cagliari na Sardínii. Toto víno bylo staré „pouze“ 3000 let.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek