KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci objevili atmosféru kolem planety podobné Zemi

Vědci oznámili, že poprvé v historii objevili atmosféru kolem planety podobné Zemi. Jedná se o planetu známou pouze pod označením GJ 1132b, která je 1,4krát větší než naše planeta a je od ní vzdálená 39 světelných let.

...

Umělecké znázornění planety GJ 1132n, jejíž atmosféra možná obsahuje vodu, nebo metan

Z pozorování vědců vyplývá, že „super-Země“ je obalená silnou vrstvou plynů, které tvoří voda, metan, nebo směs obou. Celá studie byla publikována v časopise Astronomical Journal.

Objevení atmosféry a její charakterizování je důležitým krokem na cestě k nalezení života za hranicemi naší sluneční soustavy. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že by tato planeta byla obyvatelná. Její povrchová teplota totiž dosahuje hodnoty až 370 °C.

Dr. John Southworth, vedoucí výzkumník z Univerzity Keele, řekl: „Pokud je mi známo, tak nejvyšší teplota, při které byl život na Zemi schopen přežít, je 120 °C, což je o mnoho nižší, než na této planetě.“

Objevení planety GJ 1132b bylo poprvé oznámeno v roce 2015. Nachází se v souhvězdí Plachet. Zatímco velikost planety je podobná Zemi, hvězda, kterou planeta obíhá, je mnohem menší, chladnější a méně zářivá než naše Slunce.

Výzkumníci byli schopni planetu zkoumat pomocí teleskopu na Evropské jižní observatoři v Chile, který jim umožnil pozorovat, jak blokovala světlo své hvězdy, zatímco ji obíhala.

„Díky tomu se hvězda jeví jako trošku slabší, což je ve skutečnosti velmi dobrý způsob nacházení obíhajících planet. Je to také způsob, jakým jsme našli tuto planetu,“ řekl Southworth.

Různé molekuly v atmosféře planety, pokud nějakou má, absorbují světlo různým způsobem, což vědcům umožňuje sledovat chemickou stopu, kterou planeta zanechává, když obíhá svou hvězdu.

Pozorování planety GJ 1132b indikují, že její atmosféra je tvořena buď vodní párou, metanem nebo oběma. „Jedna z možností je, že se jedná o „vodní svět“ s atmosférou z horké páry,“ řekl Southworth.

Přestože je nepravděpodobné, že by na planetě mohly přežít jakékoli formy života, objevení atmosféry je povzbuzením v dalším hledání mimozemského života.

Southworth řekl: „Dokázali jsme, že planety obíhající kolem hvězd nízké hmotnosti mohou mít atmosféru. A protože je takových planet ve vesmíru tak mnoho, je zde tak mnohem větší pravděpodobnost, že na jedné z nich může existovat život.“

Astronom Královské observatoře v Greenwichi Marek Kukula k výzkumu poznamenal: „Je to hezké ověření konceptu. Pokud dnešní technologie dokáže rozpoznat atmosféru, je na dobré cestě k tomu, aby v blízké budoucnosti rozpoznala a zkoumala atmosféry ještě více planet podobných Zemi.


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

Foto: Dana Berry

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek