KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci objevili nejstarší dochované oko ve fosilii trilobita, je staré více než 500 milionů let

Mimořádně vzácná fosilie stará 530 milionů let by podle vědců mohla být nejstarším okem, které bylo kdy nalezeno. Součástí pozůstatků vyhynutého mořského živočicha je také raná forma oka, které můžeme vidět u dnešních krabů, včel, či vážek.

...

Tento objev vědci učinili, když zkoumali zachovalé fosilie trilobitů, kteří byli předchůdci pavouků a krabů a žili v mořích v období prvohor, tedy před 541 až 251 miliony let.


trilobit

Zjistili, že daný tvor disponoval primitivní formou složeného oka, což je zrakový orgán, který je tvořen řadami zrakových buněk zvaných omatidia, podobně jako tomu je u dnešních včel.

Vědecký tým uvedl, že jejich nálezy značí, že složené oko se během 500 milionů let takřka nezměnilo. Profesor Euan Clarkson z Edinburské univerzity řekl: „Tato mimořádná fosilie nám ukazuje, jak první zvířata před stovkami miliony let viděla okolní svět. A je také pozoruhodné, že struktura a funkce složeného oka se za půl miliardy let téměř nezměnila.“

Pravé oko fosilizovaného tvora, který byl nalezen v Estonsku, bylo zčásti sedřené, což vědcům poskytlo zřetelný pohled dovnitř orgánu. Díky tomu mohli následně zjistit detaily jeho struktury a funkce a posoudit, jak se liší od dnešního složeného oka.

V porovnání s mnohými dnešními zvířaty měl daný živočich poměrně špatný zrak, rozpoznat predátory a překážky ve své cestě však podle vědců dokázal. Jeho oko se skládalo přibližně ze 100 omatidií, která jsou v porovnání s dnešním složeným okem rozmístěna relativně daleko od sebe.

A od moderního složeného oka se to fosilizované liší i tím, že nemá čočku. Vědci se domnívají, že za tento jev může skutečnost, že tento primitivní živočich zvaný schmidtiellus reetae postrádal tělesné složky, které byly pro utvoření čočky nezbytné.

Profesorka Brigitte Schoenemannová z Kolínské univerzity, která se na výzkumu rovněž podílela, říká: „Je možné, že se jedná o nejstarší exemplář oka, který lze najít. Starší zástupci ve vrstvách usazenin pod touto fosilií obsahují pouhé stopy po původních zvířatech, která byla příliš měkká na to, aby byla fosilizována a s postupem času se rozložila.“

Vědecký tým dále zjistil, že jen o několik milionů let později se vylepšené složené oči s vyšším rozlišením vyvinuly u jiného druhu trilobita pocházejícího z oblasti dnešního Baltu.

Studie, která vznikla spoluprací vědců z Kolínské univerzity a Tallinské technické univerzity, byla publikována v prestižním vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek