KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci objevili zásoby zlata ve vzdáleném vesmíru, vznikly v důsledku srážky neutronových hvězd

Astronomové před několika dny objevili ohromnou zásobu zlata ve vzdáleném vesmíru. Toto mimořádné množství drahého kovu vzniklo důsledkem srážky dvou ultrahustých neutronových hvězd.

...

Gravitační vlny a radiace, které tato srážka vyvolala, byly zachyceny citlivými detektory a teleskopy na Zemi a oběžné dráze.

K explozi došlo před 130 miliony lety v souhvězdí Hydry, které se od nás nachází tak daleko, že se k nám světlo a vlnění dostalo až nyní.

Hmotnost zlata, které v důsledku exploze vzniklo, je údajně vyšší než hmotnost celé Země. Při výbuchu dále vznikla obrovská množství platiny, uranu a dalších těžkých prvků jako například olovo.

Vědci jev zaznamenali jednak měřením vibrací v časoprostoru, a jednak také vizuálně pomocí satelitů a pozemských teleskopů, pomocí kterých se jim světlo a radiaci vyzařující z této hvězdné ohnivé koule označované jako „kilonova“ podařilo spatřit.

„Svatý grál“

Astronomové jsou ze zaznamenání tohoto jevu nadšení a tvrdí, že by mohl otevřít „novou kapitolu astrofyziky“ a odemknout „truhlici pokladu“ nové vědy. Jeden z astronomů dokonce uvedl, že tato událost „vstoupí do dějin jako jedna z nejvíce zkoumaných astrofyzikálních událostí v historii“.

Objev astronomům umožní také lépe porozumět nejen vnitřnímu fungování a vyzařování neutronových hvězd, ale také zásadnějším fyzikálním otázkám jako například obecná relativita či rozpínání vesmíru.

Dr. David Reitze, ředitel laboratoře LIGO spadající pod Kalifornský technologický institut (Caltech), na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl: „Toto je poprvé, kdy nám vesmír namísto němého filmu poskytl film mluvený. Zvukovou část tvoří gravitační vlny, a vizuální část zase světlo, které přišlo poté.“


Všechny dosud zaznamenané gravitační vlny pocházely z černých děr kolabujících ve vzdálených koutech vesmíru vzdálených více než miliardu světelných let. Tato nová událost byla však zcela odlišné povahy a odehrála se v mnohem menší vzdálenosti.

Způsobila ji srážka dvou neutronových hvězd, což jsou pozůstatky hvězdných obrů, jejichž hustota je tak vysoká, že hmotnost čajový lžičky vyrobené z materiálu těchto hvězd by se na Zemi pohybovala kolem miliardy tun.

Vědec David Blair, který je profesorem na University of Western Australia a specializuje se na gravitační vlny, uvedl: „Na prvních vysoce citlivých detektorech gravitačních vln jsem začal pracovat v USA roku 1973.“

Své naděje jsme upřeli na gravitační vlny z neutronových hvězd. Byl to náš svatý grál, který nám ale unikal, když jsme detekovali pouze vlny z černých děr. O čtyřicet čtyři let později jsme ten svatý grál konečně našli!“ neskrýval Blair své nadšení.

Dané dva objekty, jejichž průměr byl necelých 20 km, rušily časoprostor, zatímco se k sobě spirálovitým pohybem blížily, až do sebe narazily. Gravitační vlny se následně rychlostí světla rozvinuly napříč vesmírem, podobně jako vlnky, které vzniknou, když do vody hodíte kámen.

Na animaci srážky se můžete podívat zde:

V září roku 2015 tyto vlny na Zemi zachytily dva nesmírně citlivé detektory ve Washingtonu a Louisianě, které tvoří zařízení zvané LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Tato událost potvrdila předpověď, kterou před 100 lety učinil geniální fyzik Albert Einstein, a třem vědcům, kteří se na projektu předně podíleli, přinesla Nobelovu cenu.

Dvě sekundy po detekci zařízením LIGO zachytila vesmírná družice Fermi agentury NASA také výbuch gama záření. Poté, co zařízení informovalo astronomy po celém světě o možné detekci gravitačních vln ze srážky neutronových hvězd, snažili se všichni zachytit také vizuální část jevu. Na rozdíl od kolabujících černých děr se u této události totiž očekávalo, že vyvolá také rozsáhlou explozi viditelného světla a dalších typů záření.


Astronomové po celém světě tak nasměrovali své teleskopy na jižní oblohu a zachytili záblesk napříč viditelným i neviditelným světelným spektrem.

„Jedná se o obrovský objev. Konečně propojujeme tyto dva rozdílné způsoby náhledu na vesmír, když pozorujeme ten samý jev ve světle i gravitačních vlnách, a už jen proto jde o milník. Je to, jako bychom byli schopni něco zároveň vidět i slyšet,“ říká Dr. Ryan Foley, odborný asistent v oborech astronomie a astrofyziky na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz.

Analýza tohoto světla poté přinesla velké překvapení, a to vznik zlata a dalších těžkých prvků. Dr. Joe Lyman z Univerzity Warwick, jeden z mnoha britských vědců zapojených do pozorování, řekl: „Tato mimořádná pozorování, která se nám během několika dní podařilo učinit, ukázala, že jde o kilonovu, tedy objekt, jehož světlo vznik v důsledku extrémních jaderných reakcí.“

„To nám napovídá, že těžké prvky jako zlato či platina jsou v miliardách stupňů kovány v pozůstatcích kolidující neutronové hvězdy,“ dodal Lyman.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek