KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci potvrdili, že psi mohou rozumět lidské řeči

Podle nové studie zveřejněné v prestižním vědeckém časopise Science dokážou psi plně pochopit, co některá lidská slova znamenají. Ve vůbec prvním světovém experimentu skenovali akademici z Maďarska mozek 13 psů během toho, když k nim hovořili. Ukázalo se, že psí mozek ve skutečnosti vnímá slova velmi podobně, jako ten lidský.

...

Psi při výzkumu reagovali jen na slova, která znali

Vědci zjistili, že se pravá mozková hemisféra psů zabývá emocemi, zatímco levá zpracovává významy. Teprve poté, co obě hemisféry zaznamenají pochvalu od člověka, je pes šťastný. Psi jsou tak schopni mít představu o tom, co zvuky konkrétních slov mohou znamenat. Vedoucí výzkumu doktor Attila Andics z Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti uvedl: „Během zpracovávání řeči probíhá lidském mozku rovnoměrné rozložení sil mezi obě hemisféry.“

„Proces získání smyslu slova je úkolem levé hemisféry, zatímco pravá hemisféra zpracovává intonaci. Lidský mozek nejen, že samostatně analyzuje, co říkáme a jak, ale spojuje si dva druhy informací, z nichž dospěje k jednotnému významu,“ řekl Andics. „Naše zjištění naznačují, že psi používají velice podobné mechanismy,“ dodal vedoucí výzkumu.

Dříve se předpokládalo, že psi rozumí jen intonaci

Během skenování mozku 13 psů vědci pronášeli slova jako „hodný chlapec,“ „šikovný“ a snažili se při tom měnit intonaci hlasu. Nejdříve zkoušeli intonaci zvýšit, aby zněla jako pochvala, a poté vyslovovali slova neutrálně.

Levá mozková hemisféra byla aktivována ve chvíli, kdy psi slyšeli slova, kterým rozuměli. To se však nestalo, pokud psi uslyšeli neznámé výrazy. Pravá mozková hemisféra byla naopak aktivována v případě, když psi zaslechli pochvalnou intonaci. „Ukazuje se, že chvála na psy působí jako odměna, funguje však nejlépe, když spojíte slova s intonací,“ uvedl doktor Andics.

„Psi tedy rozumí nejen tomu, co říkáme a jak, ale jsou si schopni tyto informace spojit v celek, stejně jako to děláme my,“ pokračoval vědec. Nový výzkum je v rozporu s rozšířenou myšlenkou, že psi vnímají pouze tón hlasu, nikoliv smysl jednotlivých slov.

Vědci popsali svou studii jako první krok k pochopení toho, jak mohou psi interpretovat lidskou řeč. Výzkumníci věří, že by jejich výsledky mohly dopomoci „k ještě lepší komunikaci mezi psy a lidmi“.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: The Independent/Eniko Kubinyi

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek