KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci se pokusili kontaktovat inteligentní život, na vzdálenou planetu vyslali hudební signál

Skupina vědců a umělců se pokusila navázat spojení s potenciálním mimozemským životem.

...

Tým vyslal zprávu směrem k červenému trpaslíkovi GJ 273, který je známý také jako Luytenova hvězda. Důvodem je šance, ač velmi malá, že na planetě GJ 273b, která tuto hvězdu obíhá, by se mohl nacházet inteligentní život.

Jak uvádí Mike Wall ze serveru Space.com, zpráva byla odeslána již v půlce října, nicméně veřejnost se o ní dozvěděla až před pár dny.

Vědci zprávu vysílali podobu tří dnů z radaru EISCAT 930 Mhz, který se nachází poblíž norského města Tromsø. Brzkou odpověď však neočekávejte: Doručení zprávy na danou planetu potrvá 12,5 let, a stejnou dobu pak bude trvat případná odpověď.

Jak vysvětluje Emma Greyová z amerického časopisu WIRED, obsah zprávy byl vytvořen skupinou lidí z projektu METI (Messaging to Extraterrestrial Intelligence), který se v roce 2015 odpojil od institutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence).

Zatímco projekt SETI využívá radioteleskopů a dalších zařízení za účelem zachytávání signálů, které by mohly pocházet od vyspělých mimozemských civilizací, zakladatelé skupiny METI chtějí zaujmout aktivnější postoj a tyto civilizace hledat prostřednictvím vysílaných „pozdravů“ a informací ze Země na další potenciálně obyvatelné exoplanety.

Co mimozemšťanům vlastně sdělujeme?

Vědci z METI se spojili se španělským hudebním festivalem Sónar a Katalánským institutem vesmírných studií (IEEC), aby pro vesmírné adresáty vytvořili jakýsi hudební úvod. Podle lidí z festivalu Sónar je tento úvodní signál navržen tak, aby získal pozornost příjemce a odlišil se od přirozeně se vyskytujících signálů, jako jsou například pulsary. Signál se skládá z malých radiových impulsů, které představují prvočísla do 137. Poté následuje stručné vysvětlení 8bitového binárního kódování, které posluchači umožní porozumět zbytku zprávy.

Zpráva pokračuje návode, který příjemce učí přeměnit digitální signál na zvuk. Úvodní zpráva byla odeslána třikrát, při čemž pokaždé byla následována 10sekundovými digitálními audionahrávkami, které složilo 33 hudebníků a zvukových umělců.

Vědci věří, že i kdyby mimozemšťané nebyli schopni zvuky fyzicky reprodukovat či je slyšet, užijí si alespoň matematické vztahy ve vysvětlivkách.

„Je to jako vytvořit skládačku. Snažili jsme se ji udělat co nejsnadnější, ale je to velmi náročné, když se nemůžete odkázat na nic ze své kultury, jen na vědu,“ řekl Mike Matessa, kognitivní vědec, který se na vytvoření zprávy podílel.

Případné setkání by mohlo vypadat úplně jinak, než si představujeme

Předseda sanfranciského projektu METI Douglas Vakoch však uvádí, že věří, že jde pouze o první vysílání z mnoha. Skupina má totiž již nyní naplánováno vyslat složitější hudební sdělení v dubnu příštího roku. „Tato zpráva je prototypem toho, co podle mě potřebujeme udělat ještě stokrát, tisíckrát, nebo milionkrát. Pro mě bude velkým úspěchem projektu to, když zde za 25 let ode dneška bude někdo, kdo si vzpomene a bude hledat odpověď. Pokud tohoto dokážeme dosáhnout, půjde o radikální změnu pohledu na věc,“ řekl Vakoch.

Někteří lidé však nápad dát vesmíru o vědět naší existenci za tak dobrý nepovažují. Jedním z nich je také světově uznávaný fyzik Stephen Hawking, který již několikrát varoval, že střet s mimozemským životem by ani zdaleka nemusel vypadat tak, jako ve slavném filmu E.T. – Mimozemšťan, jak si ho mnozí až trochu naivně představují.

Hawking v roce 2015 řekl: „Při pohledu na historii zjistíte, že střety lidí s méně inteligentními organismy byly z pohledu těchto organismů katastrofální a setkání mezi civilizacemi s vyspělými a primitivními technologiemi také vždy skončily špatně pro ty primitivnější. Civilizace, která zachytí jednu z našich zpráv, může být miliardy let před námi. Pokud se tak stane, budou mnohem silnější a mohli bychom pro ně mít stejnou hodnotu, jakou pro nás mají například bakterie.“

Nicméně je zde také možnost, že mimozemšťané o naší přítomnosti již vědí. Naše první radiové signály totiž urazily teprve asi 100 světelných let, ačkoli signál s přibývající vzdáleností slábne.

Odpověď na naše zprávy jsme každopádně dosud neobdrželi, a existence mimozemského života tak stále zůstává pouze v rovině hypotéz a debat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek