KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci tvrdí, že děti dědí inteligenci od matek, nikoliv od otců

Vědci díky novým studiím zjistili, že inteligenci dítěte s největší pravděpodobností určuje genetika matky, nikoliv otce. Inteligence je totiž závislá na chromozomu X, přičemž ženy mají dva tyto chromozomy a muži jen jeden. Výzkumníci se navíc domnívají, že geny pokročilých kognitivních funkcí, které jsou zděděné po otci, mohou být deaktivovány. 

...

Genetika není jediným určujícím faktorem inteligence

Kategorie genů známé jako „podmíněné geny“ fungují jen v případě, že pocházejí z matky, výjimečně z otce. Mezi tyto geny patří i inteligence, která přichází hlavně od matky. Laboratorní studie za použití geneticky modifikovaných myší zjistila, že jedinci s velkou dávkou mateřských genů měli větší hlavy i mozky, ale malá tělíčka. Ti jedinci, kteří měli extra dávku otcovských genů, měli naopak menší mozky, ale větší těla.

Výzkumní pracovníci identifikovali buňky, které obsahovaly pouze mateřské nebo pouze otcovské geny v šesti různých částech myšího mozku, jež řídily kognitivní funkce od stravovacích návyků po paměť. Otcovské buňky byly nahromaděny v částech, které jsou zapojeny do funkcí, mezi něž patří spíš sexualita, potrava či agrese.

Vědci však v této mozkové kůře nenašli nejpokročilejší kognitivní funkce, jako je uvažování, myšlení či jazyk. S tím, že se myší mozek nemusí chovat jako lidský, se vědci z Glasgowské univerzity rozhodli přejít k přístupu, který pracoval přímo s lidmi.

Provedli proto pohovory s 12 686 mladými lidmi ve věku 14 až 22 let, a to jednou každý rok od roku 1994. Tým bral v úvahu rasu účastníků i jejich sociálně-ekonomický status. Ukázalo se, že tito jedinci měli podobné IQ, jako jejich matky. Z výzkumu však také vyplývá, že genetika není jediným určujícím faktorem inteligence. Dědičných je pouze 40 - 60 %, zbytek je závislý na prostředí, v kterém se vyvíjíme a rosteme. I zde však hrají matky velmi důležitou roli.

Inteligence se rozvíjí hlavně u těch dětí, které mají s matkami silné pouto

Vědci z Washingtonské univerzity zjistili, že bezpečné citové pouto mezi dítětem a matkou má zásadní význam pro růst některých částí mozku. Tento objev byl zaznamenán díky sedmiletému výzkumu, v jehož rámci bylo sledováno několikero matek, jejich dětí a také způsob, jakým tyto ženy své děti vychovávaly.

Ty děti, které byly emocionálně podporovány, měly o 10 % větší hipokampus než děti, jejichž matky jim byly citově vzdálenější. Hipokampus je oblast mozku, která je spojená s pamětí, učením a reagováním na stres. Silné pouto s matkou dává dítěti pocit bezpečí, které mu umožňuje prozkoumávat svět, důvěřivě řešit problémy a tím pádem se i efektivně rozvíjet.

Pozorné matky mají navíc tendenci pomáhat svým dětem tyto problémy řešit a umožnit jim tak dosáhnout jejich plného potenciálu. Samozřejmě neexistuje důvod, proč by tuto roli nemohli hrát ani otcové. Inteligenci mohou nepochybně rozvíjet i vlastnosti získané od otce, například intuice či emoce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek