KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci vysvětlili schopnost chameleonů měnit barvu

Biofyzikové objevili další látku, která pomáhá chameleonům rychle měnit barvu. Tyto ještěři k tomu používají nejen kožní pigment ale též fotonické nanokrystaly, které jim umožňují pracovat se světlem s maximální přesností. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Communications a krátce potom o nich informoval i Los Angeles Times.
...

Změnu barvy způsobují speciální buňky

Vědci prováděli pokusy se samci madagaskarského chameleona pardálového (Furcifer pardalis), kteří při komunikaci se samicemi i ostatními samci během několika minut změní barvu z modrozelené na sytě červenou. Tyto změny jsou čistě přírodního charakteru a jsou vratné. Je známo, že změnu barvy mají na svědomí speciální buňky v kůži – chromatofory, které jsou schopné přemísťovat zrnka pigmentů čtyř barev. Tyto pigmenty absorbují viditelné světlo v celé vlnové délce, nejen v její části (například červené). Nyní ale Michel Milinkovitch z ženevské univerzity objevil, že pro chameleony jsou důležitější iridofory – buňky, které nepohlcují světlo, ale přeměňují geometrickou strukturu povrchu kůže, což ji umožňuje ohýbat nebo odrážet určité vlny.

Milinkovitch spolu se svými kolegy studoval pokožku chameleonů pomocí transmisní elektronové mikroskopie a objevil tam dvě vrstvy iridoforů. Svrchní vrstva byla pokrytá guaninovými nanokrystaly, složenými ve tvaru jasně strukturované mřížky. Vzdálenosti mezi jednotlivými krystaly v mřížce mají klíčovou roli při změně barvy. Když se samci nacházejí ve vzrušeném stavu, vzdálenosti se zvětšují. A čím je větší vzdálenost, tím více se odráží světlo s delší vlnovou délkou (červené). Když se krystaly k sobě začnou opět přibližovat, odrážejí světlo s jinou délkou – v tomto případě modré.

Jedinečná kůže chameleonů

Chameleonům pomáhají ještě jedny buňky – xantofory (žluté pigmentové buňky). Ty mění modrou barvu na zelenou a červenou na oranžovou nebo žlutou. Milinkovitch dále ještě zjistil, že v druhé vrstvě kůže s iridofory jsou buňky rozmístěny mnohem chaotičtěji. To jim umožňuje odrážet světlo v infračervené oblasti. Podle vědcova názoru jsou tyto krystaly důležitým prvkem ochrany před přehřátím organismu ve vlhkém a horkém prostředí, ve kterém chameleoni žijí.

Po shrnutí všech poznatků je taková struktura kůže považovaná za jedinečnou. Vědcům jsou známi ještěři, kteří mají krystaly v kůži uspořádány pravidelným způsobem a taktéž existují plazi, u nichž v kůži iridofory umí odrážet teplo. Avšak pouze chameleonům se v průběhu evoluce podařilo spojit obě tyto vlastnosti.

Autor: JLn
)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek