KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci zjistili, že mateřské mléko obsahuje lék proti rakovině

Švédští vědci zcela náhodně zjistili, že látky obsažené v mateřském mléce dokáží zabíjet nádorové buňky. Nová léčba byla aplikována u několika pacientů s rakovinou močového měchýře a podle vědců přinesla slibné výsledky. 

...

Léčba je daleko šetrnější než chemoterapie

Výzkumníci uvedli, že se jedná o látku přezdívanou Hamlet, která je obsažena v mateřském mléce. Tato látka je podle všeho účinná i při léčbě rakoviny tlustého střeva nebo rakoviny děložního čípku. Tento druh léčby je navíc daleko šetrnější než například chemoterapie, protože neničí zdravé buňky a nemá tak žádné vedlejší účinky.

Profesorka Catharina Svanborgová, která za objevem stojí, uvedla: „Je to něco úžasného, že je Hamlet schopen najít nádorové buňky a zničit je.“ Svanborgová uvedla, že mateřské mléko obsahuje protein nazývaný alfa-laktablumin, který se ve střevě přemění v činidlo, jež proti rakovinným buňkám bojuje.

Imunoložka z Lundské univerzity rovněž zjistila, že látka zabíjí nádorové buňky ve spolupráci s antibiotiky. „Hledali jsme nové antimikrobiální látky a zjistili jsme, že je mateřské mléko skvělým zdrojem těchto látek. Během experimentu jsme potřebovali lidské buňky a bakterie a z praktických důvodů jsme vybrali ty nádorové,“ řekla Svanborgová.

Látka donutí rakovinné buňky k tomu, aby „spáchaly sebevraždu“

„Když jsme k buňkám přidali směs mléka, s úžasem jsme zjistili, že nádorové buňky zahynuly. Byl to naprosto náhodný ale o to přínosnější objev,“ dodala imunoložka. Látka napadá rakovinné buňky mnoha způsoby. Nejprve se vyhne vnější obraně buňky a pak se zaměří na zdroj mitochondrií a na jádro.

To pak naprogramuje buňku tak, aby „spáchala sebevraždu“ v procesu zvaném apoptóza. Rané studie této léčby u pacientů s karcinomem močového měchýře ukazují, že ti, kterým byla léčivá látka podávána injekčně, začali během několika dní prostřednictvím moči vylučovat mrtvé nádorové buňky. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek