KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědecký výzkum naznačuje, že lenost je známkou vysoké inteligence

Nový výzkum provedený v USA přišel s teorií o tom, že inteligentní lidé tráví oproti osobám s nižší úrovní inteligence více času lenošením. Vysoce inteligentní lidé totiž zpravidla spoustu času tráví hloubavým přemýšlením, ti méně inteligentní zase nesnesou nudu. 

...

Vědci svou hypotézu testovali na studentech

Aktivní lidé potřebují podle nové studie stimulovat svou mysl spíš vnějšími činnostmi. Méně lenoší také proto, že se při nic nedělání rychle začnou nudit a pouze myšlenky jim k zabavení se nestačí. Výzkumníci z Floridské univerzity zapojili do výzkumu skupinu studentů, kterým dali klasický typ testu používaný už několik desetiletí.

Test obsahoval otázky typu „ohodnoťte, jak moc se shodujete s tvrzením, že rádi řešíte různé úkoly novými způsoby“. Vědci pod vedením Todda McElroye pak ze studentů vybrali 30 „přemýšlivců“ a 30 studentů, kteří takoví nejsou.

Během příštích sedmi dnů nosily obě skupiny studentů na svém zápěstí zařízení, která sledovala jejich pohybové aktivity. Tyto záznamy pak poskytly informace o tom, jak moc byli po měřenou dobu vybraní studenti fyzicky aktivní, nebo naopak neaktivní.

O víkendech nebyl mezi skupinami zaznamenán žádný rozdíl

Výsledky ukázaly, že ti, kteří nad věcmi více přemýšlejí, byli v průběhu týdne oproti druhé skupině viditelně méně aktivní. Závěry studie, publikované v časopise Journal of Health Psychology, byly popsány jako „velmi významné,“ a to především ze statistického hlediska.

Vědci však rovněž ve výsledcích zaznamenali, že o víkendech nenastal mezi oběma skupinami žádný markantní rozdíl, což nebyli schopni vysvětlit. Podle výzkumníků však bylo studií prokázáno, že se méně přemýšliví jedinci snadněji začnou nudit, a proto potřebují svůj čas naplnit fyzickou aktivitou.

McElroy varoval, že lenost u inteligentnějších jedinců je především negativním dopadem sedavého způsobu života. Vědec proto navrhuje, že méně aktivní lidé, bez ohledu na to, jak chytří jsou, by se v dnešní době měli pokusit kromě přemýšlení rovněž zaměřit na zvýšení své celkové úrovně aktivity za účelem zlepšení jejich zdraví.

McElroy k závěrům studie dodal, že je nelze zevšeobecnit na celou populaci, a to kvůli malému počtu lidí, kteří se výzkumu účastnili.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (5 příspěvků)

Komentáře (5)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
60 lidí se shodlo na tom, že si každý myslí, něco úplně jiného a díky tomu jsme došli k jednoznačnému vědeckému poznatku, že počet respondentů, s mozkem se shodovalo s počtem narozených štěňat v chovné stanici blízko Mexické hranice pro šlechtění Malamuta alijašského, vysledky potvrzují, že to bylo minulou středu ve čtvrtek...
Trávení času přemýšlením místo fyzických aktivit není lenošení. Líný je ten, kdo se vyhýbá činnosti, kterou je potřeba udělat apod.
A co když je potřeba lenošit s krásnou slečnou?
:))) pučím sa od smiechu, a zase sa majú lenivci načo vyhovárať :)))