KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Věřící děti jsou podle vědecké studie méně laskavé než jejich nevěřící vrstevníci

Děti z věřících rodin jsou podle nové studie mnohdy méně laskavé než bývají děti z ateistických domácností. Akademici ze sedmi univerzit po celém světě studovali vztah mezi morálkou a náboženstvím u věřících a nevěřících dětí. Výsledky tohoto výzkumu nyní publikovali.

...

Zjištění studie jsou v rozporu s dosavadním přesvědčením o náboženství a morálce

Akademici studovali vztah mezi náboženstvím a morálkou u muslimských, křesťanských a nevěřících dětí a zjistili, že náboženská víra má negativní vliv na dětský altruismus (nesobeckost a schopnost jednat nezištně ve prospěch druhých). 

„Naše celková zjištění jsou v rozporu s dosavadními známými zkušenostmi a populárním předpokladem, že děti z náboženských rodin jsou více altruistické a laskavé k ostatním," řekli autoři studie s názvem Negativní asociace mezi religiozitou a dětským altruismem ve světě. Studie byla zveřejněna tento týden. 

Výzkumu bylo podrobeno téměř 1200 dětí ve věku mezi pěti a dvanácti lety z USA, Kanady, Číny, Jordánska, Turecka a Jižní Afriky. Téměř 24% z těchto dětí bylo křesťanských, 43% muslimských a 27,6% ateistických. Počty židovských, hinduistických či budhistických dětí byly příliš malé na to, aby mohly být pro studii relevantní a statisticky platné. 

U dětí bylo zkoumáno hlavně to, zda se dokážou podělit s ostatními a jak vnímají chování ostatních

Děti byly v rámci studie například požádány, aby si z krabice vybraly nálepky. Následně jim bylo řečeno, že nálepek není dost pro všechny děti ve škole. Výzkumníci chtěli zjistit, zda se děti o nálepky nebudou mít problém podělit s ostatními.

Dále jim byl například puštěn film, kde se jiné děti navzájem postrkovaly. Přitom vědci sledovali jejich reakce.  Zjištění na základě těchto pozorování ukazují, že děti věřící ve dvě hlavní světová náboženství, křesťanství a islám, byly méně altruistické než děti z ne-náboženských domácností. Nejvíce negativ se pak ukázalo především u starších dětí. 

Studie také zjistila, že víra ovlivňuje dětské tendence k trestání ostatních. Děti z náboženských domácností tak často inklinují k odsuzování akcí druhých. Nejhorší výsledky byly u dětí z muslimských rodin. Následovaly křesťanské děti a nejlépe z výzkumu vyšly děti nevěřící. Muslimské děti často požadovaly za prohřešky druhých tvrdší tresty, než tomu bylo u ostatních dětí. 

Ateisté studii vítají

Studie upozorňuje na to, že na světě je až 5,8 miliardy věřících lidí, což představuje 84% světové populace. „I když je všeobecně přijímáno, že náboženství ovlivňuje morální soudy lidí a prosociální chování, vztah mezi náboženstvím a morálkou je sporný," uvádí studie.

„Studie je vítanou kritikou rozšířeného dogmatu, že náboženství je nezbytným předpokladem morálky," řekl Keith Porteous Wood z britské Národní světské společnosti. „Bylo by zajímavé vidět další studie z této oblasti, ale doufáme, že tato studie nějakým způsobem podkope myšlenku, že náboženská etika je přirozeně lepší než etika světská," řekl Wood.

Ve Spojených státech si až 53% lidí myslí, že víra v Boha je pro morálku nezbytná. Na Blízkém východě tuto myšlenku sdílí až sedm z deseti dospělých a v Africe s ní souhlasí tři čtvrtiny všech zkoumaných dospělých z celkem šesti afrických zemích.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek