KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

VIDEO: Exoskeletická ruka pomůže kvadruplegikům manipulovat s objekty pomocí mysli

Němečtí vědci dokončili výrobu zkušební robotické ruky, která umožňuje lidem s těžkým poraněním míchy napsat ručně dopis, uchopit vidličku nebo používat kreditní karty. To všechno za pomoci signálů vysílaných z mozku.

...

Pacientům trvalo jen pár minut, než se s robotem naučili pracovat

Pacienti byli ohromeni tím, co mohli díky robotické ruce udělat,“ uvedl vedoucí experimentu Surjo Soekadar z Fakultní nemocnice v Tübingenu. „Dříve se ani nemohli najíst za pomoci vidličky a nože, takže to pro ně byla úžasná změna,“ dodal Soekadar.

Studie se zúčastnilo 6 pacientů, kterým byla na hlavu připevněna elastická čepice vybavená elektrodami, která měla za úkol zaznamenávat signály z mozku a přeposílat je do robotické ruky. Ta byla umístěna na prstech účastníků, které byly díky ní schopny provést přesné a plynulé pohyby.

Všem pacientům trvalo pouhých 8 - 10 minut, než se naučili používat přístroj samostatně. Systém je rovněž sestaven tak, aby fungoval na veřejných místech, kde by signály z mozku mohly narušovat vnější podněty.

Všechny jednotlivé části byly zkoušeny už před tímto experimentem, ovšem pouze odděleně. Až nyní se podařilo dát všechny komponenty dohromady, aby mohly být prakticky využity, aniž by uživatele ohrozily. 

„Takovéto systémy mívají běžně 90% přesnost. To zní sice dobře, ale v zásadě to znamená, že jeden z deseti pacientů si na sebe může vylít kafe, protože přístroj nebude pracovat přesně,“ řekl Soekadar.

Systém by mohl být běžně dostupný za pár let

Aby se minimalizovalo nebezpečí poruchy, vědecký tým připravil systém tak, aby mezi povelem a akcí bylo 1,5 vteřiny zpoždění. Další elektroda pak byla umístěna v blízkosti koutku oka, aby detektor kvapně reagoval na rychlé pohyby očí, což slouží jako virtuální tlačítko pro zrušení operace.

Systém by mohl kvadruplegikům - lidem s omezenou pohyblivostí - umožnit, aby nemuseli trávit veškerý svůj čas s asistenty, ale aby mohli trávit chvíle i o samotě a být soběstační. V dřívějších experimentech musely být elektrody vpraveny přímo do mozku uživatele, aby byly účinné. Jenže to může vést k tomu, že tělo elektrody odmítne a dojde například k infekci či jiným nebezpečným komplikacím spojeným s těmito invazivními postupy.

Soekander však připouští, že nový systém ještě stále není tak přesný, jako implantát. Pacienti například nemohou manipulovat s jednotlivými prsty. Vědecký tým tak chce přístroj ještě vylepšit. „V příštích několika letech se stanou systémy, jako je tento, komerčně dostupnými. Ale bude to trvat ještě několik let,“ dodal vedoucí výzkumu.


Autor: ElS

Zdroj: Robotics Science Magazine

Foto: © Applied Neurotechnology / YouTube

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek