KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

VIDEO: Jak aligátoři přežívají zimu? Nechají se zamrazit v jezeře s vystrčeným čenichem

Přírodní rezervace ze Spojených států zveřejnila video, které zachycuje, jak tamní aligátoři přežívají v zamrzlých vodách.

...

Tito studenokrevní plazi nejsou schopni generovat vlastní tělesné teplo, dokážou ho však regulovat pomocí procesu označovaného anglickým výrazem „brumation“ (ve volném překladu do češtiny „období klidu“), při němž sníží teplotu svého těla a zpomalí metabolismus, což jim umožňuje přežít.

Aligátoři se tak v zásadě nechají na místě zamrazit, přičemž jejich čenich se nachází těsně nad ledovým povrchem, což lze vidět také ve videu, které na Facebooku zveřejnila přírodní rezervace Shallotte River Swamp Park v Severní Karolíně.


A ačkoli je velmi těžké uvěřit, že jsou v těchto mrazivých podmínkách schopni přežít, zvířecí odborníci ujišťují, že jsou skutečně naživu a zvládají to dobře.

„Jen tak si odpočívá ve vodě. Opravdu úžasné… Podívejte se na ty zuby. V tomto ročním období jen odpočívají a čekají, až se oteplí,“ říká vypravěč ve videu.

Podle odborníků aligátoři takřka instinktivně vytuší, kdy se jezero nachází na pokraji zamrznutí. Ve správný moment pak vystrčí svůj čenich nad hladinu a nechají vodu kolem něj zmrznout.

V extrémních případech k povrchu přimrznou i na dobu několika dní a až poté, co led roztaje, mohou opět volně plavat. Jakmile se opět oteplí, začnou aligátoři teplotu svého těla regulovat.


Video, které během pouhých několika dní získalo více než 100 000 zhlédnutí, přimělo mnohé sledující k otázce, co se stane, když na takto zmrzlého aligátora někdo šlápne. Podle odborníků však není pravděpodobné, že by zvíře zareagovalo, alespoň pokud je voda kolem nich stále zmrzlá.

„Ne, nebudou reagovat. Snaží se uchovat si energii, aby si mohli udržet tělesnou teplotu,“ napsali zástupci rezervace v příspěvku na svém Facebooku.

Poté, co se na počátku 20. století nacházeli na pokraji vyhlazení, se aligátoři v Severní Karolíně opět rozšířili, přičemž většina z nich obývá jihovýchodní roh státu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek