KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

VIDEO: Obří medúzy pod arktickým ledem zaskočily vědce

Pod arktickým ledem byly nalezeny živé medúzy. Pro vědce byl tento objev velkým překvapením, protože se domnívali, že tito živočichové období zimy přežít nedokáží.

...

Vědci měli za to, že talířovka pacifická v daných podmínkách přežije nanejvýš několik měsíců a že se během zimy mění v jakousi zvláštní beztvarou hmotu, která přilne ke skále a na jaře se z ní zrodí mladé medúzy.


Vědecký tým z výzkumného ústavu The Earth Institute spadajícího pod Kolumbijskou univerzitu však v zamrzlé oblasti Čukotského moře poblíž aljašského poloostrova Point Barrow, do které se dostal za pomocí sněžných skútrů, objevili tato stvoření s 30centimetrovými rameny, která plavala na dně mělkých vod.

Dr. Andy Juhl se svými kolegy následně do více než metr tlustého ledu vyvrtali díru, skrze kterou do vody spustili podvodní vozidlo s kamerou, pomocí kterého mohli medúzy sledovat.

Na záběry, které se svými kolegy z vědeckého týmu pořídili, se můžete podívat zde:

„Jedním z důvodů, proč nás zajímaly, bylo už jen to, že jsme je uviděli, bylo to docela zvláštní,“ řekl Juhl poté, co byl výzkum jeho týmu publikován ve vědeckém časopise Marine Ecology, a dodal, že se domnívají, že studené zimy v Arktidě, kde je mořský led velmi silný, jsou pro medúzy příznivé. Led je totiž chrání před zimními bouřemi a nízké teploty jim zase umožňují zpomalit metabolismus.

„Život pod mořským ledem je jako život v ledničce – vše se zde zpomalí,“ uvádí Juhl.

Obecně se má za to, že globální oteplování medúzám prospívá, nicméně Juhl tvrdí, že na živočichy v arktických vodách může mít tento jev opačný účinek.

Zvon talířovky pacifické může dosáhnout délky až 60 cm, při čemž společně s rameny může mít tento živočich na délku dokonce více než 3 metry. Zároveň disponuje také žahavými buňkami, které mohou způsobit značnou bolest, nejsou však smrtelné.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek