KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

VIDEO: V Dubaji jako první na světě chystají spuštění „taxi dronů“ pro přepravu cestujících

Dubaj se dost možná stane prvním městem na světě, v kterém budou cestující moci využít přepravy pomocí dronů, které se budou prohánět dubajským vzdušným prostorem. Zástupci úřadu pro dopravu RTA na pondělním summitu uvedli, že jsou na nejlepší cestě k tomu, aby jejich provoz v spustili už letos v červenci.

...

RTA spolupracuje s čínskou firmou EHang, jejíž bezpilotní vzdušný dopravní prostředek (zkratka AAV) s názvem EHang 184 se zdá být uzpůsoben pro přepravování pasažérů napříč ohromujícím dubajským panoramatem.

„RTA dělá vše pro to, aby byl provoz bezpilotního vzdušného dopravního prostředku zahájen v červenci 2017,“ řekl v pondělí na konferenci World Government Summit v Dubaji výkonný ředitel tohoto úřadu Mattar Al Tayer.

Cestující, jejichž hmotnost nebude smět vzhledem k bezpečnosti a konstrukci dronu přesahovat 100 kg, budou moci v dopravním prostředku jet až 30 minut, přičemž nejvyšší rychlost bude dosahovat zhruba 100 km/h a k výběru destinace budou mít k dispozici dotykovou obrazovku. Vše bude monitorováno pozemním řídícím střediskem.

„Je to v souladu s dubajskou Strategií automaticky řízené dopravy, která má za cíl do roku 2030 přeměnit 25 % všech jednotlivých cest po Dubaji na automaticky řízené cesty za využití různých druhů dopravy. V případě jakékoli poruchy jedné vrtule bude k dispozici dalších sedm vrtulí, které zmírní dopad poruchy první vrtule a zajistí dokončení letu a hladké přistání, “ řekl Al Tayer.

EHang 184 byl poprvé představen v lednu 2016 na veletrhu CES v Las Vegas. Jeho výrobci ho popisují jako „nejbezpečnější, nejekologičtější a nejchytřejší bezpilotní vzdušný dopravní prostředek pro nízké nadmořské výšky“ pro krátké až střední vzdálenosti. Dron cestujícím neumožňuje manuální řízení. Automatické zadávání cíle/doručovací systém je navržen tak, aby eliminoval lidské chyby.

Kvůli předpisům americké Federální letecké správy (FAA) nemohl být dron legálně testován na území USA. Úřad pro civilní letectví v Dubaji naopak s firmou EHang na testování spolupracoval.

Projekt EHang spustil výkonný ředitel společnosti Huazhi Hu poté, co ztratil svého nejlepšího kamaráda společně s jeho letovým instruktorem vrtulníku při letecké nehodě v roce 2011, a rozhodl se proto vytvořit bezpečnější způsob lokálního létání.


Autor: VoZ

Zdroj: TheNational.ae

Foto: © EHANG / YouTube

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek