KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

VIDEO: Velryba ochránila potápěčku před blížícím se žralokem

Internetem se rozšířilo video zachycující velmi silný okamžik, kdy několik desítek tun vážící velryba ochránila mořskou bioložku před blížícím se žralokem, když ji zaštítila a vytlačila ji mimo nebezpečí.

...

Fascinující záběry byly natočeny nedaleko pobřeží ostrova Rarotonga, který je součástí Cookových ostrovů ležících v jižním Pacifiku.

Nan Hauserová, mořská bioložka specializující se na velryby, říká, že keporkak ochránil ji a její tým před kroužícím žralokem tygřím tak, že ji vzal pod svou ploutev a následně použil svou hlavu, aby ji odtlačil pryč z dosahu žraloka.

Na videu lze skutečně vidět, jak více než 22 tun vážící savec 63letou bioložku zastrčí pod svou prsní ploutev a v jednom okamžiku ženu dokonce vyzvedne z vody.

Podle slov Hauserové je tento incident, který se odehrál v říjnu minulého roku, důkazem intuitivní povahy velryb chránit další živočišné druhy včetně člověka. A domnívá se, že jde o první případ, kdy toto chování bylo zachyceno na videu.


Bioložka chování velryb přirovnává k hasičům, kteří jsou ochotni vběhnout do hořícího domu, aby zachránili životy cizích lidí.

Záběry zachycují, jak se kytovec pomocí svých ploutví snaží Hauserovou tlačit jistým směrem, čehož si bioložka následně všimne, vyplave na povrch a zahlásí svému týmu na nedaleké lodi, že v okolí je žralok.

Pro deník Daily Mirror Hauserová dále uvedla, že mimo záběr byla ještě jedna velryba, která použila svou ocasní ploutev k rozvíření vody, aby žraloka rozptýlila.

Podle svých slov si nejprve myslela, že zmíněný žralok je jen další velryba, která se chce připojit ke společné zábavě, pak si ale všimla, že jeho ocasní ploutev se hýbe zprava doleva namísto shora dolů, jak je tomu u velryb, a uvědomila si, že se k ní blíží mnohem nebezpečnější tvor.

Video ke svému konci také zobrazuje, jak se bioložka konečně dostává do bezpečí, a lze dokonce vidět, jak velryba vystrkuje svou hlavu z vody, aby bezpečí své nové kamarádky zkontrolovala.


Hauserová, která žije na Cookových ostrovech, řekla: „Nebyla jsem si jistá, co měla ta velryba za lubem, když ke mně připlula, a nepřestala mě tlačit po celých 10 minut. Strávila jsem pod vodou s velrybami 28 let, ale nikdy jsem nenarazila na velrybu, která by se mě tolik dotýkala a tak neústupně mě tlačila pod svou obří prsní ploutev.“

„Vlastně mě to i trochu pobavilo, protože píšu pravidla a předpisy o obtěžování velryb, a najednou mě pod vodou obtěžuje velryba“ pokračovala.

Podle jejích slov již vědci v minulosti byli svědky případů, kdy velryby chránily další druhy zvířat, nyní se však jedná o první zdokumentovaný případ, kdy tento impozantní savec ochránil dokonce člověka.

„Je vtipné, jak se to celé obrátilo. Posledních 28 let jsem strávila ochraňováním velryb, a najednou nastal okamžik, kdy jsem si ani neuvědomovala, že ony ochraňují mě!“ dodala Hauserová.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek