KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vikingové měli blízko k islámu. Archeologové mají nové důkazy

Když archeoložka z Uppsalské univerzity Annika Larssonová poprvé uviděla složité vzorce vyšité stříbrným a hedvábným vláknem na pohřebních oděvech Vikingů, nevěděla, co znamenají. Jejich tvar ji však zaujal a uvízl v paměti.

...

„Nedávaly mi vůbec žádný smysl, ale poté jsem si vzpomněla, že jsem podobné vzory již viděla – ve Španělsku na maurských textiliích,“ řekla Larssonová v rozhovoru pro BBC. Uvědomila si, že nejde o pouhé geometrické tvary, ale o kúfské písmo, které bylo vyvinuto v 7. století a bylo jedním z prvních arabských písem použitých k psaní Koránu.

Larssonová se spolu s týmem vědců snažila textilní vzory opětovně vytvořit pro účely výstavy s názvem Viking Couture, kterou pořádá Enköpingské muzeum ve Švédsku. Při zkoumání příčiny překvapivého výskytu arabského písma na vikingském oděvu vědecký tým vzory zvětšil a prozkoumal je z mnoha různých úhlů. Tato analýza nakonec odhalila slovo „Alláh“, tedy arabské označení pro Boha, které bylo na oděv vyšito zrcadlově. Na oděvu se objevilo také jméno „Alí“, které odkazuje ke čtvrtému chalífovi muslimské obce, který je významný zejména pro šíity, jeden ze dvou hlavních proudů islámu.

„Možná šlo o pokus napsat modlitby tak, aby je bylo možné číst zleva doprava…,“ uvádí Larssonová v tiskové zprávě Uppsalské univerzity.


Podle Martina Belana z britského deníku The Guardian se však nejedná o první případ nalezení důkazů spojení mezi Vikingy, kteří měli v období od konce 8. do poloviny 11. století v Evropě velký vliv, a muslimského světa. Ve Skandinávii bylo nalezeno více než 100 000 muslimských stříbrných mincí z doby Vikingů. V roce 2007 pak archeologové poblíž britského města Harrogate nalezli poklad zvaný Vale of York, který zahrnoval předměty související s islámem, křesťanstvím a uctíváním Thóra. A vikingský ženský prsten, který byl nalezen v roce 2015, nese nápis „pro Alláha“ nebo „Alláhovi“.

„Teorie, kterou tak často zastáváme a která říká, že východní předměty v hrobech z doby Vikingů mohou být jedině výsledkem rabování a obchodu, neobstává,“ uvádí dále Larssonová v tiskové zprávě.

Jak totiž píše Austa Somvichian-Clausenová z National Geographic, poskytují tyto nálezy důkazy o vlivu islámu na vikingské zvyky. Dřívější výzkum Larssonové nabídl detailní informace o tom, jak byl výskyt východních artefaktů ve vikingských hrobech běžný, což značí, že pohřby Vikingů se řídily islámskými tradicemi. Je také možné, že někteří lidé v těchto vikingských hrobech dokonce byli muslimové.

Nejzásadnější částí objevu je však jméno „Alí“. Jedná se totiž o první případ jeho výskytu na artefaktu ze Skandinávie. „Použití jména Alí značí spojení s šíity,“ řekl pro BBC Amir De Martino, vedoucí programu islámských studií na londýnské škole Islamic College.

Textilie, obnovené nápisy a další vikingské artefakty budou v Enköpingském muzeu vystaveny až do února 2018.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek