KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vitamín C by mohl zabránit šíření leukemických buněk, zkoumají se také účinky proti rakovině

Již od 70. let minulého století zkoumají vědci účinky vysokých dávek vitamínu C a jeho léčebný potenciál pro léčbu rakoviny. Nově zveřejněný výzkum ukazuje, jak vitamín C může zabránit množení leukemických kmenových buněk, a zastavit tak postup některých forem rakoviny krve.

...

Důkazní materiál podporující tvrzení, že je vitamín C účinnou léčbou rakoviny, je však stále kontroverzním tématem. Několik studií ukázalo, že vitamín funguje proti široké řadě rakovin včetně rakoviny slinivky, jater, tlustého střeva či vaječníků. Další výzkumy však zase indikují, že zhoršuje účinnost chemoterapie.

Nedávný výzkum, který provedli vědci z ústavu s názvem Perlmutter Cancer Center ze zdravotnického centra New York University (NYU) Langone Health, zkoumá účinek vitamínu C na rakovinu krve.

První autorkou studie je Luisa Cimminová, Ph.D., která je odbornou asistentkou na patologickém oddělení centra NYU Langone Health, a její závěry byly publikovány v odborném časopise Cell.

Celá studie se točí kolem tzv. TET2 enzymu, který má schopnost rozlišovat kmenové buňky, což jsou nerozlišené buňky, které dosud nezískaly konkrétní identitu a funkci, na dospělé a běžné krevní buňky, které nakonec odumřou podobně jako jakékoli jiné buňky.

U pacientů trpících leukémií dochází ke genetické mutaci tohoto enzymu, a buňky tak nedostanou „příkaz“, aby dospěly, což vede k jejich neustálé a nekonečné regeneraci. To způsobí, že tělo přestane produkovat bílé krvinky, které náš imunitní systém potřebuje k boji proti infekcím.

Cimminová s kolegy se proto rozhodli prozkoumat, jak tento enzym lze geneticky stimulovat a zda k tomu může být použit vitamín C.

Pomocí testů na geneticky upravených myších vědci poté došli k závěru, že vysoké dávky vitamínu C podávané nitrožilně pomáhají napravit funkci TET2 enzymu. Tato metoda také zastavila leukemické nádorové kmenové buňky, které vědci transplantovali z lidských pacientů do myší.

Benjamin Neel, Ph.D., ředitel Perlmutter Cancer Center a jeden z autorů studie, v rozhovoru pro internetový lékařský čassopis Medical News Today uvedl: „Naše výsledky naznačují, že vysoké dávky vitamínu C, a je zde důležité podotknout, že se bavíme o nitrožilním podávání, mohou mít léčebné účinky u myelodysplastického syndromu způsobeného mutací TET2, a to jak samotné, tak také v kombinaci se současnými demethylačními léčbami či PARP inhibitory.“

„Plánujeme provést experimenty za účelem určení dalších látek, které by mohly účinkovat společně s vitamínem C na vzorky s akutní myeloidní leukemií,“ dodal Neel.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek