KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vrak starověké lodi u řeckého ostrova Antikythéra vydal vzácné archeologické artefakty

Kolem roku 60 př. n. l. se poblíž malého řeckého ostrova Antikythéra, který leží mezi Krétou a Peloponéským poloostrovem, potopila mohutná loď plující z Malé Asie do Říma.

...

V roce 1900 její vrak objevili potápěči, kteří hledali mořské houby, a již od té doby loď vydala celou řadu starověkých artefaktů. Nedávná expedice však značí, že podmořský vrak ještě zdaleka nevydal všechny své poklady. Ian Sample z deníku The Guardian uvedl, že mořští archeologové na místě vraku odkryli paži vyrobenou z bronzu, a domnívají se, že na mořském dně se skrývá ještě nejméně 7 vzácných bronzových soch.


Expedice s názvem „Návrat na Antikythéru“ (Return to Antikythera), kterou provedli vědci z řeckého ústavu Ephorate of Underwater Antiquities a Lundské univerzity ve Švédsku, se odehrála minulý měsíc a trvala po dobu 16 dní. Potápěči za pomocí „zakázkového podvodního detektoru kovů“ nalezli odlomenou paži, která značí přítomnost několika bronzových soch ležících pod těžkými balvany. Brendan Foley, jeden z vedoucích členů vědeckého týmu Lundské univerzity, uvedl, že pod mořským dnem se nejspíš nachází „minimálně sedm a potenciálně devět“ bronzových soch.

Podle Jo Marchanta z prestižního vědeckého časopisu Nature potápěči při poslední expedici zkoumali dosud neprozkoumanou část vraku. Předchozí archeologické mise odhalily, že loď byla před svým ztroskotáním plná cenností. V průběhu let archeologové nalezli šperky, luxusní skleněné nádobí, hrnčířské výrobky a nádhernou bronzovou sochu známou jako Antikythera Ephebe.


Nicméně nejslavnějším artefaktem, který byl ve vraku nalezen, je pravděpodobně tzv. Mechanismus z Antikythéry, pozoruhodné zařízení, které zaznamenávalo pohyb Slunce a Měsíce, a umělo dokonce předpovídat jejich zatmění.

Při poslední expedici vědci dále nalezli víko sarkofágu vyrobené z červeného mramoru, stříbrný korbel, části lodního trupu, lidskou kost a zvláštní bronzový disk, o kterém se nejprve domnívali, že je chybějící součástí Mechanismu z Antikythéry. Po rentgenové analýze disku však vědci zjistili, že namísto ozubených kol se na něm nachází obrázek býka. Je tedy možné, že se jednalo o dekorativní prvek, který mohl být připevněn ke štítu, nádobě nebo dokonce k trupu lodi.


Nejcennějším nálezem posledních vykopávek je bronzová paže, která vlivem dlouhých staletí strávených v mořské vodě zrezivěla, a vznikly na ní skvrny. Paže je hubená a gesto její ruky dle Marchanta napovídá tomu, že by se mohlo jednat o část sochy filosofa.


Archeologové chtějí nyní odkrýt také další bronzové sochy, které byly v Antikythérském vraku detekovány, klasických bronzových soch se do současnosti dochovalo jen relativně malé množství. Jak vysvětluje Sample z deníku The Guardian, bronzová umělecká díla byla během starověku často recyklována a opětovně používána pro jiné účely, což z objevu starověkých bronzových soch činí vzácnou událost.

„Máme za to, že bronzové sochy z moře jsou ty, které recyklaci unikly. Jakákoli příležitost nalézt řecké sochy z jakéhokoli materiálu, ale především z bronzu, by neměla být propásnuta,“ řekl Jens Daehner z losangeleského J. Paul Getty Museum.


Vykopání soch z moře u ostrova Antikythéra však nebude tak jednoduchá záležitost. Kovové předměty jsou zakryté velkými balvany o hmotnosti několik tun, které se na vrak pravděpodobně navalily při zemětřesení, které se odehrálo ve 4. století n. l. Aby kmeny odstranili, budou je potápěči muset buď odtáhnout, nebo rozbít, což je v obou případech pracný úkon.

Naštěstí se zdá, že se archeologové touto výzvou, která před nimi stojí, nenechávají zastrašit. Tým plánuje vrátit se k vraku na jaře 2018, kdy bude pokračovat ve svém pátrání po bronzových sochách a také se přesune do nákladového prostoru lodi, což by mohlo přinést nové vzrušující nálezy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek