KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vychutnejte si jedinečný pohled na naši planetu ze sondy mířící k asteroidu

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila strhující záběry Země pořízené sondou cestující vesmírem vstříc setkání s asteroidem, který by nám podle vědců mohl pomoci objasnit počátky života.

...

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA pořídila tyto neuvěřitelné záběry naší planety ze vzdálenosti necelých 5 milionů kilometrů, což je zhruba 13krát dále, než se od Země nachází Měsíc.


Cílem sondy je zmapování a získání vzorků asteroidu Bennu, což je ve své podstatě kusem skály bohaté na uhlík, který by mohl obsahovat organické materiály či molekulární prekurzory života.

Jedná se rovněž o asteroid, který figuruje na seznamu potenciálních hrozeb pro srážku s naší planetou, ačkoli tato obava ještě po dobu několika století nebude aktuální. Podle plánů má sonda dosáhnout své cílové destinace v srpnu 2018.

OSIRIS-Rex je mise, která si klade za cíl zjistit, kde je náš původ, protože asteroidy jsou pozůstatky období formace naší sluneční soustavy. „Ačkoli nám tato sonda může poskytnout nějaké informace o tom, kde jsme byli a kam míříme, může nám rovněž připomenout, kdo jsme právě teď,“ uvádí NASA.

A v rámci své honby za asteroidem Bennu sonda nedávno proletěla také kolem naší planety ve vzdálenosti zhruba 17 700 kilometrů. NASA následně zveřejnila snímky, které během svého letu dosud pořídila a nutno říci, že jsou dechberoucí. Složený barevný snímek níže byl pořízen 22. září kamerou sondy.


Mluvčí agentury NASA v článku na jejích webových stránkách napsal: „Na tomto snímku lze vidět Tichý oceán a několik rozpoznatelných pevninských ploch včetně Austrálie v levé spodní části a Kalifornský poloostrov společně se severozápadem Spojených států v pravé horní části.“

Pokud vše půjde podle plánů, měla by se sonda se vzorky vrátit zpět na Zem v roce 2023. Asteroid Bennu měří v průměru pouze okolo 500 metrů a obíhá Slunce po mírně širší dráze než naše planeta. OSIRIS-Rex se ustálí na jeho oběžné dráze a bude hledat nejlepší místo pro sběr vzorků jeho kamenitého povrchu.

Vědci totiž věří, že by tento asteroid mohl skrývat vodítka k počátku života. Domnívají se, že vznikl před 4,5 miliardami let jakožto pozůstatek stavebních bloků sluneční soustavy.

Jedná se o první americký pokus přepravit na Zem vzorky z asteroidu. Prvenství v této snaze však patří Japonsku, které již sondu k asteroidu vyslalo a získalo z něj také vzorky.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek