KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Výzkum zjistil, že léčba močových cest brusinkami je nesmysl

Vědci vyvrátili dlouholetý mýtus říkající, že brusinková šťáva dokáže úspěšně bojovat s infekcí močového měchýře. Nový průzkum vedený na americké lékařské fakultě v Yale nepotvrdil žádný důkaz o tom, že by brusinky měly na takovou zdravotní komplikaci jakékoliv léčebné účinky.

...

Roční testování starších pacientek s častými problémy močových cest

Studie probíhala ve dvou domovech s pečovatelskou službou, kde jsou infekce močových cest nejčastější. Polovina žen požila brusinkové kapsle a ostatním výzkumníci dali obyčejné pilulky, aby vyvolali placebo efekt.

Brusinkové tablety obsahovaly 72 mg účinné látky proantycyanidinu, který odpovídá jednomu litru brusinkové šťávy denně. V průběhu jednoho roku brusinkové léčby nebyl zaznamenán žádný rozdíl v bílých krvinkách nebo v moči žen.

Rozdíl mezi skupinou, která jedla brusinkové kapsle a kontrolní skupinou bylo pouhé 0,1 %. Bohužel v rámci výzkumu nedošlo u žádné ženy ke snížení problému s močovými cestami.

„Mnohé studie brusinkových produktů byly vedeny již několik let s prokazatelnými výraznými důkazy o tom, že léčba není pro pacienty s infekcí močových cest nijak užitečná,“ řekla doktorka Manisha Juthani-Mehta.

„Na základě výsledků z nového průzkumu nemusí pacienti intenzivně vyhledávat brusinkové produkty, protože studie neprokázala přínos brusinkové kapsle. Je třeba podotknout, že testované pacientky byly starší ženy žijící v domě s pečovatelskou službou,“ dodává.

25 – 50 % žen mělo v moči bakterii, zatímco 90 % trpělo díky přítomnosti hnisu v moči, který je typický pro bakteriální infekci. V mnohých případech se brusinková šťáva používá k tomu, aby vypudila infekci ven. Tato metoda ale již není podpořena žádnými vědeckými poznatky a je považována za neúčinnou.

Pátrání po alternativní léčbě

Doktorka Lindsay Nicolle z Manitobské univerzity v kanadském Winnipegu tvrdí: „Užívání brusinek má bránit opakující se infekci močových cest. Ačkoliv je tato metoda hojně doporučována skrze internetová poradenství, nyní se prokázalo, že je v rozporu s realitou. Na druhou stranu může jít i o pozitivní studii, která utrpěla metodický nedostatek. Opakující se infekce je častým problémem a pacienti podstupují nákladnou a častou zdravotní péči. Nyní je čas, aby jim věda nabídla jiný lék, než jsou brusinky.“

Proč jsou brusinky často prezentovány jako „zázračné“? Ačkoliv se prokázalo, že nejsou příliš účinné v léčbě močových cest, obsahují protizánětlivé látky, čímž přispívají k dobrému cholesterolu a snižují krevní tlak. Jejich účinek bude však spíš všeobecný, než že by výrazně pomáhal jedné konkrétní části těla.


Autor: AdK

Zdroj: Independent

Foto: Rex Features

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek