KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Z Nového Zélandu vzlétla první nízkonákladová raketa vypuštěná ze soukromé rampy

Americká společnost Rocket Lab vypustila do vesmíru první raketu ze soukromé startovací rampy na Novém Zélandu.

...

První raketa vypuštěná z území Nového Zélandu

Společnost na svém Twitteru uvedla, že sedmnáctimetrová raketa Electron vzlétla z poloostrova Mahia, který je součástí novozélandského Severního ostrova.

Jednalo se o vůbec první raketu vypuštěnou z území Nového Zélandu v historii. Tento testovací let je významným krokem pro nově vznikající trh, který bude nabízet levné jednorázové rakety, které budou do vesmíru vynášet menší satelity a další náklad.

Společnost Rocket Lab plánuje zahájit pravidelné komerční starty ještě letos.

Kvůli špatnému počasí se start rakety Electron odehrál až čtvrtý den vyhrazeného desetidenního okna. Médiím ani dalším případným přihlížejícím nebylo uděleno povolení účastnit se startu, nicméně společnost následně na svém Twitteru zveřejnila videozáběry.


Tato první z plánovaných tří testovacích raket nenesla žádný skutečný náklad, nicméně společnost uvedla, že s postupem času bude raketa Electron na oběžnou dráhu vynášet náklad o hmotnosti až 150 kg.

Jedním z důvodů, proč byl jako místo vypuštění rakety vybrán Nový Zéland, je pravděpodobně také skutečnost, že zakladatel a generální ředitel společnosti Rocket Lab Peter Beck z Nového Zélandu pochází, a nachází se zde také dceřiná společnost.


"Zvládli jsme to do vesmíru. Tým má radost. Sledujte dál!," komentovala společnost na Twitteru

Na Novém Zélandu dále nepanuje tak rušný letový provoz jako v jiných zemích, a není proto nutné při každém startu rakety přesměrovávat ostatní lety. Pozice Nového Zélandu je také vhodná pro vynášení satelitů na oběžnou dráhu Země.

Je tedy pravděpodobné, že Nový Zéland se v budoucnu stane přední zemí v uskutečňování nízkonákladových letů do vesmíru.

Soukromé a komerční starty raket se nyní odehrávají čím dál častěji, přičemž nejznámější společností v této oblasti je bezesporu SpaceX vizionáře Elona Muska.

Nicméně SpaceX vyrábí obrovské raketoplány s úmyslem navázat na kroky, které učinila NASA při svých misích. Cílem SpaceX je doručování nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici a s postupem času také vyslání člověka na Mars.


Start se odehrál na poloostrově Mahia. Foto: Digital Globe

Ve srovnání se SpaceX je cílem společnosti Rocket Lab vysílání malých raket za zlomek ceny

Raketa Electron je navržena úplně jinak. Ve srovnání se SpaceX je cílem společnosti Rocket Lab vysílání malých raket za zlomek ceny. To znamená, že starty se mohou odehrávat častěji a o mnoho levněji.

V současnosti jsme svědky růstu trhu s malými satelity a tzv. CubeSaty, což jsou miniaturní satelity ve tvaru obdélníku využívané například k pořizování snímků Země či k shromažďování dat o počasí.

Webové stránky společnosti Rocket Lab již nyní nabízí možnost zabookovat si místo pro váš satelit. Nejlevnější možností je CubeSat vyslaný pomocí „spolujízdy“, jehož cena začíná na 77 000 dolarech (přibližně 1 850 000 Kč).

Jediný způsob, jak můžete v současnosti dostat svůj satelit na oběžnou dráhu, je pomocí velké rakety, kde bude sloužit jako sekundární užitečné zatížení.

Podle údajů společnosti Rocket Lab je celá raketa Electron vyrobena z uhlíkových kompozitních materiálů, a nelze ji tak použít opakovaně. Její start stojí zhruba 5 milionů dolarů (120 milionů Kč).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek