KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Zabijáčtí roboti: Elon Musk a stovka dalších odborníků varují před „třetí revolucí ve válčení“

Více než 100 předních odborníků v oblasti robotiky vyzývá Organizaci spojených národů, aby podnikla kroky s účelem zabránit vývoji „zabijáckých robotů“.

...

Odborníci na umělou inteligenci včetně majitele Tesly Elona Muska v otevřeném dopise OSN varovali před „třetí revolucí ve válčení“.

V dopise stojí, že „autonomní smrtící“ technologie je „Pandořina skříňka“ a že se jedná o otázku času. Celkem 116 odborníků tedy OSN žádá, aby zakázala použití umělé inteligence pro řízení zbraní.

„Jakmile bude tato technologie vyvinuta, umožní, aby byly ozbrojené konflikty vedeny ve větším rozsahu než kdy dříve a v rychlejších časových rozpětích, než lidé schopni chápat. Může se jednat o zbraně teroru, zbraně, které despoté a teroristi použijí proti nevinným populacím a zbraně hacknuté tak, aby se chovaly nežádoucím způsobem,“ stojí v dopise.

Celá zpráva má naléhavý podtón, když její autoři varují, že „nemáme mnoho času zasáhnout“. „Jakmile se tato Pandořina skříňka otevře, bude těžké ji zase zavřít,“ dodávají.

Odborníci žádají, aby tato „morálně špatná“ technologie byla zařazena na seznam zakázaných zbraní dle Úmluvy OSN o některých konvenčních zbraních (CCW).

Skupina lidí z OSN, která se zaměřuje na autonomní zbraně, se měla setkat v pondělí 21. srpna, nicméně toto zasedání bylo dle webových stránek odloženo na listopad.

Potenciální zákaz vývoje technologie „zabijáckých robotů“ byl již v minulosti předmětem diskuze výborů OSN.

Zabijácký robot je plně autonomní zbraň, která může zvolit a zaměřit cíle bez lidského zásahu. V současné době ještě neexistují, nicméně pokroky v technologii je stále přibližují realitě.

V roce 2015 napsalo více než 1000 odborníků, vědců a výzkumníků dopis varující před nebezpečími autonomních zbraní. Mezi signatáři tohoto dopisu byli například vědec Stephen Hawking, spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak a opět také Elon Musk.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek