KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Záhada izolované vesnice v Karibiku: Dívky se zde v pubertě mění v chlapce, ve 12 letech jim narůstá penis

Dívkám žijícím v izolované karibské vesnici se v období puberty mění pohlaví a roste jim mužský penis v důsledku vzácné genetické poruchy.

...

Odhaduje se, že k tomuto přechodu, který začíná s dovršením 12. roku života, dochází u 1 z 90 dětí narozených ve vesnici Salinas ležící v Dominikánské republice.

Tento jev je tak rozšířený, že již není považován za abnormální a tyto děti jsou označovány jednoduše jako „guevedoces“, což v doslovném překladu znamená „penis ve dvanácti“.

Dětmi s touto poruchou, jejíž odborný název je pseudohermafroditismus, se zabývá také série dokumentů BBC Two s názvem „Countdown to Life - the Extraordinary Making of You“. Tvůrci se v dokumentu setkávají s Johnnym, který se po narození zdál být ženského pohlaví a vyrůstal se jménem Felicita.

Jako dítě neměl penis a byl vychován jako dívka. Nyní ve 24 letech je fyzicky i biologicky mužského pohlaví, což je výsledkem procesu, který začal, když mu bylo 7 let. Johnny řekl: „Pamatuji si, že jsem nosil malé červené šaty. Narodil jsem se doma a ne v nemocnici. Nevěděli, jakého jsem pohlaví.“


„Chodil jsem do školy a nosil jsem sukni. Vždy jsem se nerad oblékal jako dívka. Když mi koupili holčičí hračky, nikdy jsem si s nimi nehrál. Vše, co jsem chtěl, bylo hrát si s ostatními kluky,“ dodal.

Tato vzácná genetická porucha je způsobena absencí enzymu, který zabraňuje tvorbě mužského hormonu s názvem dihydrotestosteron v děloze. Všechny plody v děloze nehledě na to, jestli se jedná o kluka či dívku, mají vnitřní žlázy známé jako gonády a malý výběžek mezi nohama označovaný jako hrbolek.

Kolem 8. týdne věku začnou děti mužského pohlaví, které mají chromozomy Y, produkovat dihydrotestosteron ve velkém množství, což způsobí, že se z hrbolku stane penis. U dětí ženského pohlaví se z hrbolku stane klitoris.

Některé děti mužského pohlaví však postrádají enzym s názvem 5-alfa-reduktáza, který vyvolává hormonální růst. To znamená, že se po jejich narození zdá, že se jedná o děti ženského pohlaví, které nemají varlata, a jejich pohlavní orgán věrně připomíná vagínu.

Poté, když nastoupí puberta, způsobí obrovský testosteronový nárůst, že dětem začnou růst mužské reprodukční orgány. Díky tomuto se jim také prohloubí hlas a vyvine penis.

Zjednodušeně lze říci, že vývoj, který se měl odehrát již v děloze, se u těchto dětí děje přibližně o 12 let později.

Dokumentární série Countdown to Life - the Extraordinary Making of You bude poprvé odvysílána 21. září na televizní stanici BBC Two.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek