KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Zapomeňte na Jurský park: Jak doopravdy vypadal tyranosaurus rex?

Díky svému pověstnému řevu, který dokázal otřást celým lesem, a zelené kůži s ostrými šupinami byl po dlouhou dobu považován za nejobávanějšího padoucha prehistorického světa. Podle nového televizního dokumentu se však tyranosaurus rex od svého hrůzu nahánějícího vyobrazení v hollywoodských trhácích velmi výrazně lišil.

...

Jeho tělo bylo údajně pokryto černými štětinatými trsy peří a nad jeho očima se nacházely oranžové skvrny. Proslulý řev, který jsme mohli vidět také v kultovním filmu Stevena Spielberga „Jurský park“, pak možná nikdy ani neexistoval, protože predátor dost možná vydával takřka neslyšitelný brukot.

Přírodovědec Chris Packham se ve svém novém dokumentu produkovaném televizí BBC2 s pomocí předních paleontologů snaží opětovně vytvořit obraz tyranosaura, protože podle jeho slov ho „dřívější věda a populární kultura vytvořila zcela chybně“.


Prostřednictvím analýzy fosilií jeho kostí, kůže, zubů a svalstva bylo zjištěno, že tento tvor mohl mít více společného s ptáky než s plazy, čemuž napovídají i zmíněné opeření a oranžové skvrny v oblasti obočí.

Ačkoli v Jurském parku byla kůže „T-rexe“ tmavě zelená, profesorka Julie Clarkeová z Texaské univerzity v Austinu se domnívá, že ji tvořily tmavé skvrny. Když se totiž na fosilizovanou kůži dívala pod elektronovým mikroskopem, zpozorovala v ní struktury, které produkují melanin, což je biologický pigment, díky kterému se opalujeme či máme pihy.


Na základě této analýzy a zkoumání dalších příbuzných zvířat došla k závěru, že dinosaurovo „zbarvení tvořila paleta odstínů hnědé, černé a možná také světlejší šedé“. Tyto odstíny byly poté rozmístěny ve skvrnách, které fungovaly jako kamufláž. Zbarvení kolem očí pak podle dokumentu, jehož premiéra se uskuteční 2. ledna, sloužilo k námluvám či vyjádření věku a pohlaví.

Ale nejde jen o zbarvení, které se od tyranosaurovy filmové podoby liší. Chybný je totiž údajně také jeho monstrózní řev. Na základě zvuků, které vydávají ptáci a plazi, Clarkeová došla k závěru, že vydával hluboký infrazvukový brukot, který dokázal urazit dlouhé vzdálenosti a pro lidské ucho byl takřka nezaznamenatelný.

A CT skeny jeho fosilizované lebky tuto hypotézu potvrzují. Dr. Larry Witmer, paleontolog z Univerzity v Ohiu, tvrdí, že jeho vnitřní ucho bylo díky své stavbě „zejména citlivé na nízkofrekvenční zvuky“, což znamená, že byl schopný slyšet také ostatní zástupce svého druhu.


Skeny rovněž odhalily, že jeho mozek se svým složením podobal spíše mozku ptáka než plaza. Tyranosaurus rex měl údajně mimořádný čich a velmi rozvinutý zrak, což mu umožnilo koordinovat pohyb očí a těla podobně, jako to činí dnešní draví ptáci či gepardi.

Měl dlouhé oblé zuby, které při drcení kostí jeho kořisti dokázaly vyvinout až 40krát větší tlak než lidský skus. Ačkoli byly svým tvarem tupé, nacházely se na nich zoubky podobně jako na ostří pily, díky kterým dokázal tyranosaurus podle paleobiologa Grega Ericksona „lámat kosti, odtrhovat kusy a polykat je a zároveň také prokusovat maso“. „Když T-rex silně skousl, kosti doslova vybouchly,“dodává Erickson.


A od hollywoodských trháků se lišil ještě jedním znakem. Nešlo o osamělého lovce, jak jsme byli zvyklí vidět na filmových plátnech, ale lovil v rodinných skupinách. A jizvy nalezené na lebkách dospělých jedinců značí, že souboje probíhaly také mezi nimi samotnými.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek