KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Zlaté a niklové nanorybičky možná brzy budou roznášet léky po lidském těle

Vědci z San Francisca přišli s úžasným vynálezem: „rybičky“ o velikosti stokrát menší, než je zrnko písku, možná budou schopny transportovat léky na konkrétní místa v lidském těle. Budou využitelné při invazivních operacích a dokonce díky nim bude možné manipulovat s jedinou buňkou.

...

Objekt rozhýbe magnetické pole

Nanorybičky jsou vyrobeny z kousků zlata a niklu spojených stříbrnými dílky. „Hlava“ a „ocas“ jsou zlaté, zatímco „tělo“ je vyrobené z niklu. Každá část je veliká asi 800 nanometrů (nanometr je jedna miliardtina metru). Informoval o tom časopis New Scientist.

Jak to funguje? Oscilující magnetické pole způsobuje, že niklové dílky se pohybují ze strany na stranu a rozhýbají tak i hlavu a ocas, takže se celá nanorybička začne posunovat a v podstatě plave. Magnetické pole ji pak může i správně nasměrovat.

Výzkum těchto úžasných rybiček řídí Jinxing Li z Kalifornské univerzity v San Diegu. „Jsme přesvědčeni, že to může pomoci s roznášením léků, neinvazivní chirurgií a manipulací s jednotlivými buňkami,“ řekl Li.

Vyvíjí se biologicky odbouratelná varianta

I dalším vědcům přijde tato myšlenka zajímavá, ale na druhou stranu krotí přílišné nadšení – podle nich je ještě třeba vykonat hodně práce, než tyto „ryby“ budou člověku opravdu užitečné.

„Je to úžasný nový nápad. V současné době se věnuje velké úsilí tomu dopravit v lidském těle malé léčivé částice na postižená místa,“ řekl Justin Gooding z australské univerzity v Novém jižním Walesu pro New Scientist. „Nicméně současný způsob transportu začíná být přehodnocován a nový výzkum prokazuje, že aktivní transportní částice můžou být menší a rychlejší,“ doplnil.

Problémem u nanorybiček zůstává, že není jasné, jak po splnění svého úkolu lidské tělo opustí. Tým vědců pod vedením Jinxing Li se proto snaží vytvořit biologicky odbouratelnou variantu.

Tento výzkum není prvním pokusem o použití „nanoplavců“ pro transport léků. Většina dřívějších studií ale počítala s využitím spirálovitých vrtulí na způsob vývrtek ocasů u bakterií. Mrštný pohyb nanorybiček se ale jeví být mnohem účinnější.


Autor: jil

Zdroj: Wiley Online Library

Foto: © Bazuki Muhammad / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek