KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Znečištěný vzduch může oslabit pozitivní účinky fyzického cvičení

Chůze je dnes zejména u starších generací oblíbeným způsobem, jak jednoduše udržet správnou činnost kardiovaskulární systému. Nová studie však uvádí, že pro lidi nad 60 let věku může být to, kde se prochází, stejně důležité, jako kolik toho nachodí. Jak totiž uvádí Sarah Boseleyová z deníku The Guardian, vyjít si na procházku v oblasti s vysokým znečištěním ovzduší nepřinese stejné pozitivní účinky jako procházka v parku.

...

Aby mohli vědci zkoumat tyto soupeřící účinky znečištění vzduchu a pohybu, vybrali 119 dobrovolníků starších 60 let, kteří byli buď zdraví, nebo trpěli stabilní ischemickou srdeční chorobou či chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD). Dobrovolníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna z nich se dvě hodiny procházela ulicí Oxford Street, dopravní tepnou v centru Londýna, druhá skupina se pak procházela tichou zelení Hyde Parku. 

Během procházek vědci měřili kvalitu vzduchu pomocí analýzy koncentrace černého uhlíku, částic a oxidu dusičitého, který je vysoce reaktivní a vzniká primárně spalováním paliva.

Vědci následně porovnali hodnoty krevního tlaku, plicního objemu a pružnosti cév dobrovolníků před a po procházce. U všech z nich došlo k jistému pozitivnímu účinku, nicméně u lidí, kteří se procházeli zeleným parkem pryč z dosahu většiny znečištění, byly tyto účinky mnohem větší.

V konečném měřítku by se dalo říci, že chůze značně zvýšila kapacitu plic, přičemž dané účinky trvaly 24 hodin. Účinky u lidí procházejících se v parku byly však oproti lidem procházejícím se po Oxford Street zesílené. Celý výzkum byl publikován v odborném lékařském časopise The Lancet.

„Je možné, že studie jako tato by mohly podpořit nové limity pro kvalitu vzduchu, ukazují, že hodnoty znečištění vzduchu, které v současnosti zaznamenáváme v našich rušných ulicích, skutečně nemůžeme tolerovat. Pro lidí žijící v centru města může být obtížné najít neznečištěné oblasti, kde se mohou procházet. A můžou zde vznikat také přidružené náklady, protože budou muset cestovat dále od místa, kde žijí či pracují,“ řekl vedoucí autor studie Fan Chung z Královské univerzity v Londýně.


Ačkoli se studie účastnili pouze lidé nad 60 let věku, Chung v rozhovoru s Boseleyovou uvedl, že znečištění vzduchu má pravděpodobně podobný vliv také na mladší lidi. „Myslím, že je to dost možné. Jediným rozdílem je, že mladí lidé jsou mnohem odolnější,“ tvrdí Chung.

Dříve tento rok Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která ukazovala, že 30minutová jízda na kole v 15 nejznečištěnějších městech planety je pro tělo horší než jet autem či zůstat doma. Důvodem je skutečnost, že vdechování jemných částic v jistém bodě napáchá tolik škody, že tím přebije pozitivní účinky fyzické aktivity. Autoři studie rovněž v desítkách měst, z nichž se většina nachází v Africe či Asii, určili místa, kde by dvouhodinové cvičení mělo na tělo více negativních než pozitivních účinků.

Žádná z těchto studií však není důvodem k vynechání cvičení. „Pozitivní účinky aktivního cestování převážily škody způsobené znečištěním vzduchu ve všech případech kromě těch nejextrémněji znečištěných oblastí. Pro zdravé dospělé lidi v Evropě se však v současnosti obecně nejedná o problém,“ řekla Audrey de Nazelleová, jedna z autorek zprávy organizace WHO.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek