KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

10 filmových propadáků roku 2016

Hvězdné obsazení, obří rozpočet a velké ambice na demolování pokladen světových kin. Výsledek? Prázdné kinosály, zklamaní účetní a desítky milionů dluhů u věřitelů. I taková je občas filmová realita. Vybrali jsme deset projektů, které padly v uplynulém roce na bradu nejtvrději.

...

10) Pasažéři

Oscarový režisér Morten Tyldum, v hlavních rolích hollywoodská zlatíčka Chris Pratt a Jennifer Lawrence, a k tomu titanicovská zápletka o vesmírné lodi, které hrozí zkáza. Měl to být hit, čemuž odpovídá i přestřelený rozpočet 110 milionů dolarů. Po svátečním uvedením na konci prosince však snímek utržil jen 122 milionů a pomalu míří do zapomnění. Studio si jistě slibovalo minimálně čtyřnásobek. Jenže Vánoce odteď patří příběhům z Předaleké galaxie.


9) Zoolander 2

Parodie na módní a modelingový průmysl, Zoolander, má své neotřesitelné zastánce, kteří si pokračování kultovky s Benem Stillerem doslova vyžebrali. Bohužel však byli jediní a zbytek diváků raději zůstal doma, což vyústilo v tržby pouhých 56 milionů celosvětově. Kolik film stál? Vesměs tu samou sumu.

 

8) Bohové Egypta

Egyptská mytologie je zajímavá a rozhodně má silnou základnu fanoušků. Potíž je přetavíte-li ji v digitální spektákl, v němž hraje hlavní roli finančně netáhnoucí Gerard Butler snažící se ovládnout svět s podporou 140 milionů v rozpočtu. Výsledek? Globální tržby 150 milionů dolarů a tudíž ztráta několika desítek milionů. A to raději nevědět, že další desítky milionů natekly do marketingu.


7) Pýcha, předsudek a zombies

Zní to vlastně docela zábavně. Vezmete literární klasiku a přihodíte do ní hororová monstra prahnoucí po lidských mozcích. Jenže už knižní předloha z rukou Setha Grahame-Smithe stála za pendrek a film působil až příliš křečovitě a zbytečně, aby zaujal širší publikum. Celosvětové tržby 16 milionů dolarů jsou každopádně katastrofa rovnající zaplavení světa nemrtvými.


6) Popstar: Never Stop Never Stopping

Hudební uskupení Lonely Island zná v Česku jen několik málo fanoušků komika Andyho Samberga a jeho skečů z americké satiry Saturday Night Live. To je ostatně důvod, proč k nám pokus o satirizování popových ikon, Popstar: Never Stop Never Stopping, nedorazil a zůstal uvězněn pouze v americké distribuci, kde s pouhými 10 miliony dolarů na tržbách rovněž neudělal díru do světa. A přitom tento pokus o zesměšňování všech těch Justinů Bieberů není vůbec špatný.


5) Warcraft

Herní adaptace populární real-time strategie a MMORPG World of Warcraft se z finančního hlediska těžko posuzuje. Film snažící se o kombinaci živých herců a digitálních postav stál na fantasy velkofilm cudných 160 milionů dolarů, přičemž jen ze zahraničních kin přiteklo téměř 400 milionů. Potíž je v tom, že podstatná část byla z Číny, ze které hollywoodští investoři nemají takový podíl jako z domácí půdy, kde Wacraft doslova vyhořel. Pokračování je tudíž stále zvažováno, pokud ovšem vznikne, těžko říct, zda bude v některých částech světa vůbec uvedeno.


4) Inferno

Šifra mistra Leonarda byl s globálními tržbami 758 milionů dolarů megahit. Pokračování Andělé a démoni již zaznamenalo významný pokles na 485 milionů. A přesto to studio Sony zkusilo ještě jednou, aby si přinejmenším na domácí americké půdě nabilo nos. Rozpočet „pouhých“ 75 milionů sice mnohé zachraňuje, přesto je domácí tržba 34 milionů ostudná a dává tvůrcům jasný signál, že o Toma Hankse běhajícího po památkách již vážně není zájem.

 

3) Aliance

Propadák samostatného filmu je jedna věc, pokud ale selže třetí díl rozjeté frančízy, který de facto zapříčiní stopku těsně před „velkým finále“, je z toho ostuda jak mraky. Třetí části série Divergence se to opravdu povedlo, a tak stále ještě menší studio Lionsgate usoudilo, že závěr raději pošle přímo do televize. Potíž je v tom, že toto prohlásilo před několika měsíci a od té doby se po Divergenci slehla zem. Náš tip je, že tuhle pubertální utopii už nikdy nikdo nezakončí. Což vlastně nikomu nevadí.


2) Assassin’s Creed

Tvář Michaela Fassbendera se sice objevila v populární sérii X-Men a mnozí si ho pamatují i jako androida Davida z „vetřelecké sci-fi“ Prometheus, pravdou ovšem je, že běžného návštěvníka kin rodilý Němec příliš nezajímá. Ani když hraje v nákladné adaptaci superpopulární videohry, jejíž díly se prodávaly v milionech kusů. Assassin’s Creed stál producenty košatých 125 milionů dolarů, s aktuálně přepočítávanými 87 miliony v globálu si však na pokračování mohou nechat zajít chuť. I přes tvrzení herního giganta Ubisoftu, že ztráty nevadí, neboť jde hlavně o marketingový nástroj. Tak určitě.


1) Ben-Hur

Vracet se k látce jako Ben-Hur, kterou před více než půl stoletím natočil režisér William Wyler komplexně a vlastně dokonale, je hodně špatný nápad. Ruský import Timur Bekhmambetov si to však nemyslel a uklohnil za 100 milionů dolarů akční slátaninu, jejíž zbytečnost odhalili i diváci a raději zůstali doma. Celosvětové tržby se nakonec zastavily na necelých 100 milionech dolarů, což vzhledem k nutnému (přinejmenším) dvojnásobku pro pokrytí nákladů znamená stamilionový odpis v účetním oddělení studia Paramount.


 Autor: Petr Semecký

Zdroj: EW, BOM

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ben hur je totální blbost vykreslující bena jako blbce a hlupáka zatímco mesala je dle mě ten klaďas Druhej je warcraft. Tyhle dva tituly tomuhle článku vévodí