KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

10 nejlepších filmů první poloviny roku 2017

První polovina filmového roku je za námi. Přinesla spoustu diváckého trápení, ale i řadu snímků, které v paměti utkvěly i po východu ze setmělého sálu. Vybrali jsme desítku filmů, které patří mezi vrcholy posledních 6 měsíců a které přinesly jak řádnou porci eskapismu, tak emocionální nálože. 

...

10) Wonder Woman

DC Comics se konečně dočkalo a natočilo koukatelný film, který je v řadě ohledů perfektní komiksovou adaptací s neodolatelným pocitem naděje a naivity, kterou naposledy takto umně zprostředkovával stařičký Superman s Christopherem Reevem. Chytře vymyšlená akce, extrémně líbivé postavy a dojemný závěr, po němž si budete chtít obratem vpálit pokračování... na které si počkáte pár let.

9) Strnadovi

Helena Třeštíková válí a bez přestávky dokazuje, že lepší dokumentaristku v Česku aktuálně nenajdete. Se Strnadovými se vrací ke svým Manželským etudám a opět je to pokoukání, které kombinuje chvíle úspěchů a pohody s vážnějšími polohami, u nichž se nejedna divácká dušička dojme. O to víc, pokud cestu Strnadových sledujete od samého začátku.

8) Spojenci

Nostalgické ohlédnutí do historie kinematografie, v němž režisér Robert Zemeckis po sérii průměrných filmů ukazuje, že stále umí natočit působivé drama, které z herců tlačí maximum a dovede být seriózní i navzdory místy za vlasy přitaženým sekvencím. U Spojenců, kteří vypráví příběh dvou špiónů, z nichž jeden je dost možná zrádce, každopádně budete napnutí jako struna.

7) Moonlight

Další drama o homosexualitě? Ano, ale díky režijní vizi Barryho Jenkinse zase trochu jiná, když ústřední postavu poznáváme napříč několika dekádami a zažíváme jak její první krůčky k objevování sebe sama, tak následnou evoluci v rámci společenských a rodinných mantinelů. Ostatně toho Oscara film nedostal zadarmo.

6) Uteč

Umně nastavené žánrové zrcadlo, které si pohrává s myšlenkou rasismu a otrokářství zase trochu jinak, než jsme zvyklí z oscarových filmů. Režisér Jordan Peele zvládá dramatické i komediální momenty a u hororových sekvencí skutečně mrazí. Svérázné finále sice není pro každého, ale odvážnější hororový přírůstek za poslední dobu jen tak nenajdete.

5) Mimi šéf

Infantilní pohádka pro děti? Na povrchu možná. Mimi šéfovi se však kupodivu daří brnkat i na seriózní strunu, když zpracovává dětský strach ze ztráty rodiče a osobnostní krizi do velice zábavného dětského filmu, jenž je chytřejší, než se od pohledu zdá. Animace je pak samozřejmě rovněž perfektní a humor nachází rovnováhu mezi dětským publikem a dospělými.

4) Naprostí cizinci

Fantastická dialogová show o několika párech, které se na jeden večer rozhodnou sdílet své smsky a telefonní hovory. To samozřejmě přináší sérii kolizí, výčitek a odhalení. Vy se však jen usaďte a užijte si komediálně dramatické představení, které by si v hloubi duše přál natočit Jan Hřebejk... kdyby měl lepšího scenáristu.

3) Ztracené město Z

Odhodlání a životní mise, to jsou hlavní motivy dobrodružné tutovky, která adaptuje skutečný příběh badatele Percyho Fawcetta, jenž se odhodlal zkoumat Amazonii, což vedlo k jeho zkáze. Houževnatý výkon Charlieho Hunnama je přímo magnetický a režisér James Gray přikládá pod kotlem unikátní dobovou atmosférou, která vás obratem přesune do počátku 20. století. Jen probůh nečekejte Indiana Jonese.

2) Mlčení

Martin Scorsese toužil Mlčení natočit podstatnou část svého života, proto zamrzí, že jeho náboženský opus byl většinovým publikem odignorován kvůli jeho pomalosti a nepříliš atraktivnímu tématu. Jedná se však o brilantní, do detailu promyšlený snímek, jenž v záplavě letních velkofilmů dokáže zapojit i mozkové buňky. A že je nad čím přemýšlet.

1) Poslední rodina

Zdrcující portrét skutečné polské rodiny, který uhrane jak příběhem, tak svým technickým provedením, které skládá poctu malíři Zdzislawu Beksiński tak, že by to ocenil i on sám. Rozhodně nejsilnější polský debut letošního roku a pravděpodobně jeden z nejsilnějších kinozážitků nejen roku 2017.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek