KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Černoška v roli Hermiony? Pokračování Harryho Pottera čelí kritice

Pokračování Harryho Pottera s podtitulem Prokleté dítě, které v příštím roce uvedene londýnské Palace Theatre, překvapilo novým obsazením hlavních rolí. Roli dříve ztvárněnou herečkou Emmou Watson získala herečka tmavé pleti Noma Dumenzweni.

...

Nové obsazení slavné série

Některé věci by se měnit neměly. Alespoň si to myslí někteří fanoušci série o Harry Potterovi, které popudila obměna hereckého obsazení v chystaném divadelním pokračování Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a prokleté dítě).

Zatímco mužské herecké představitele řeší málokdo, silnou pozornost si vysloužila herečka Noma Dumenzweni, která ztvární čarodějnou šprtku Hermionu. Herečka je totiž na rozdíl od Emmy Watson, která hrála ve filmových zpracováních knih J.K. Rowling, tmavé pleti.


Černoška Hermionou? Proč ne!

Na tvůrce divadelní hry, která vlétne na prkna znamenající svět 30. července příštího roku, se snesla vlna kritiky za to, že mění vzhled jedné z nejznámějších literárních postav současnosti. Sama autorka knih však nic nenamítá.

"Hnědé oči, kudrnaté vlasy a (je) velmi chytrá. Bílá kůže nikdy nebyla stanovena," snažila se J.K. Rowling krotit emoce fanoušků na sociální síti Twitter. Avšak marně, neboť někteří v jejích svazcích dohledali, že Hermiona byla místy popsána jako bílé děvče, včetně rodičů a potomků.

Za herečku se nicméně postavili i sami divadelníci, kteří připomněli, že představitel Rona Weasleyho také není navenek zrzavý. Nepřímo tak poukazují na fakt, že vzhled herců ve výsledku nehraje žádnou roli, důležitá je podstata postavy a tu může Dumenzweni vystihnout zcela přesně.

Hollywood se omluvil za "vybělení" filmu

Ostré ohlasy proti změně barvy pleti Hermiony Grangerové přichází jen několik týdnů poté, co se v Hollywoodu rozpoutal přesně opačný případ. Tehdy fanoušci historie silně spílali tvůrcům za tzv. "vybělení" snímku Bohové Egypta, který do rolí egyptských bohů a jejich poddaných obsadil převážně bílé herce.


Je tudíž paradoxní, že jen několik týdnů zpět řešila kulturní scéna to, že jsou ve filmu pouze běloši, aby se poté musela potýkat s nevolí diváků ohledně obsazení hlavní role černoškou, kterou navíc většina diváků ani nikdy neviděla hrát.

Palace Theare je navíc známé svým přístupem, kdy se barva pleti nebere v potaz a prioritou jsou schopnosti herců ztvárnit dané postavy.

Harry Potter a prokleté dítě

V pokračování příběhů Harryho Pottera se přesuneme do doby, kdy má obrýlený kouzelník již tři potomky a nese tíhu přepracovaného zaměstnance Ministerstva kouzel.

Kromě své osobní krize bude muset řešit vztah se svým nejmladším synem Albusem Severusem, který těžce nese rodinný odkaz slavného otce.


Autor: Petr Semecký

Zdroj: ČTK, RT

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek