KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

​Dědici Tolkiena dostanou štědré vyrovnání za zneužití autorských práv k Pánu prstenů

Rodina J.R.R. Tolkiena, autora proslaveného Pánem prstenů a Hobitem, dospěla k „přátelské dohodě“ se studiem Warner Bros., s nímž se soudila o 80 milionů dolarů kvůli porušení autorských práv.

...

Práva pouze na fyzické předměty

Tolkienovi dědici prodali autorská práva na sérii Pán prstenů a Hobita již v roce 1969, potíž je však v tom, že se podle nich jednalo o práva, která v té době zahrnovala jen fyzické předměty. Tedy film a tehdejší doprovodné produkty jako sešity, figurky a další hračky.

Studio Warner Bros., které mezi roky 2001 a 2003 přivedlo do kin monumentální adaptaci Tolkienových knih Pán Prstenů v režii Petera Jacksona a o 10 let později i trilogii Hobit, však mělo autorská práva zneužít tím, že kromě zmíněných hraček začalo na základě poskytnutých práv vydávat i videohry, aplikace a „gamblingové hry“, na které se podle dědiců práva nevztahovala.

Tolkienovi zástupci trvali na odškodnění 80 milionů dolarů za poškození dobrého jména společnosti a porušení autorského zákona. Nakonec se však dlouholetý spor vyřešil nikoli před soudem, k němuž dlouhodobě směřoval, ale v ústraní. 

Zástupci Warner Bros. oznámili, že „obě strany jsou rády, že vše dospělo k přátelské dohodě a těší se na budoucí spolupráci“.

Zda to znamená, že Tolkienovi dědici získají finanční odškodnění, anebo došlo k dodatečné dohodě ohledně poskytnutých práv, nebylo zveřejněno.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek