KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Divadelníci „zabili Trumpa“, diváci jim vyhrožují smrtí

Několik divadel napříč USA čelí výhrůžkám smrtí za to, že si newyorská adaptace slavné hry Williama Shakespeara Julius Caesar dovolila titulní roli stylizovat do podoby současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

...

Caesar s rudou kravatou a oranžovou přehazovačkou

Ve verzi newyorského Public Theater se Julius Caesar neobjevuje ve své typické starověké podobě, nýbrž v obleku, s rudou kravatou a oranžovou parukou, která nápadně připomíná účes Donalda Trumpa.

Na pojetí hry nereagují negativně jen diváci, divadlo kvůli kontroverzi přišlo i o řadu sponzorů, kteří od hry dávají ruce pryč.

Není čas rozlišovat, kdo je kdo

Nenávist vůči divadelní hře, která byla napsána v roce 1599 a pojednává o zavraždění Julia Caesara římskými senátory, dosáhla takové míry, že diváci neútočí jen na newyorské divadlo, nýbrž i na další instituce, které mají něco společného s Shakespearem.

Divadlo Shakespeare Dallas v americkém Texasu například obdrželo 90 emailů plných výhrůžek. Shakespeare & Company z Massachusetts pak téměř 50 emailů a 10 rozzuřených telefonátů.

„Jedná se o záměnu identit. Neodsuzujte každého, kdo pracuje v divadle nebo v umění. Je to neuvěřitelné. Šokující. Lidé by si měli nejdříve udělat rešerži, než někoho odsoudí,“ řekl umělecký režisér divadla Shakespeare Dallas Raphael Parry.


BBC se podařilo získat několik zpráv, které obdržela Shakespeare & Company, která s newyorskou hrou rovněž nemá nic společného:

„Vaše hra zobrazující vraždu našeho prezidenta není ničím jiným než čirou nenávistí. Neexistuje pro vás příhodné označení. Přeji vám vše nejhorší a doufám, že onemocníte a zemřete.“

„Doufám, že vy všichni, kteří jste se hry o Trumpovi účastnili, zemřete po útoku Islámského státu jako první... šmejdi.“

„Co jste si, vy pitomci, mysleli, když jste začali dělat hru o zabití našeho prezidenta? Copak nemáte ani špetku morálky a slušnosti? Vaše společnost je urážkou umělecké komunity a umění. Pokud máte s prezidentem problém, pak protestujte podle svých práv nebo ho nevolte. Udělám vše pro to, aby dolary daňových poplatníků nefinancovaly vaši neúctu a hloupost.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek