KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Febiofest se rozšíří do regionů. Představí nové filmy Malicka i Polanského

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest slaví čtvrt století. Na 160 filmů letos bude promítat v celkem 17 městech. Nově i v Berouně a Kladně.

...

Výroční 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se uskuteční od 15. do 23. března a do regionů se vydá 26. března do 21 dubna. Na více než 450 projekcích představí 160 filmů z 15 sekcí. Promítání již tradičně proběhnou v multikině CineStar Anděl, ale i v multikině CineStar na Černém Mostě a staronově i v kině Národního filmového archivu Ponrepo.

Umělecká ředitelka Anna Kopecká a Michal Hogenauer na tiskové konferenci potvrdili návrat divácky oblíbených sekcí jako jsou například Central Park představující distribuční premiéry, premiéry českých snímků a divácké filmy s filmovými hvězdami či Masters, která nabízí zavedené režiséry zvučných jmen a jejich poslední filmy. Chybět nebudou ani sekce Panorama (oceňované snímky z prestižních světových festivalů), soutěžní Nová Evropa (autorské snímky začínajících filmařů), Queer Now (témata identity a orientace) či Noční cirkus (akční a hororové filmy).

Novinkou pro letošní ročník je sekce Best of, jež představí deset nejoblíbenějších filmů uvedených na festivalu od jeho založení v roce 1993. „Ze všech filmů, které se na festivalu za těch 25 let promítaly, jsme ve spolupráci s ČSFD vybrali ty opravdu nejpopulárnější. Doufáme, že si věrní diváci festivalu přijdou vzpomenout na svoje první setkání s těmito snímky,“ řekla ředitelka programu Anna Kopecká. Mladší návštěvníci tak budou mít možnost některé ze snímků vidět zcela poprvé na plátně a, ti starší pak mohou nostalgicky zavzpomínat. V sekci Best of Febiofest uvede například filmy Lola běží o život Toma Tykwera, Mulholland Drive Davida Lynche či snímek Pianista Romana Polanského.


V sekci Best of bude uveden film Davida Lynche Mulholland Drive(foto: Universal Pictures)

Festival letos nově nabízí divácké akreditace – třídenní za 699 korun, pětidenní za 999 korun či na celou dobu festivalu, tedy devět dní, za 1699 korun. Akreditace, které jsou již v prodeji, kromě levnějších vstupenek na projekce zahrnují také vstupy zdarma nebo se slevou na doprovodný program festivalu, festivalové dárky a mnoho dalších výhod. Držitelé akreditace si mohou například s předstihem rezervovat vstupenky, a to od 12 hodin 8. března. Běžný online předprodej bude dostupný až od půlnoci toho dne. Cena jednotlivých vstupenek je opět 99 korun. Za speciální projekci s filmy ze sekce Culinary Cinema diváci zaplatí 1690 korun a po filmu si pochutnají na tříchodové večeři od renomovaných kuchařů Marka Fichtnera a Marka Raditsche.

Febiofest již tradičně doplní i pestrý doprovodný program. Nejrůznější workshopy, koncerty a další akce jsou naplánované v Cross Clubu, v klubu Radost FX, v Klubu FAMU, Museu Kampa, Grévin Praha, Galerii Rudolfinum, v Muzeu Karla Zemana, v Národním filmovém muzeu NaFilm, v Činoherním klubu, v Divadle v řeznické či Divadle Ponec. Poprvé letos festival bude promítat i ve festivalovém stanu Febio na Václavském náměstí, kde bude vstup zdarma.

Charitativním partnerem letošního ročníku se stal Nadační fond Kapka naděje, který v roce 2000 založila Vendula Svobodová Pizingerová a který se věnuje charitativní činnosti zejména v oblasti dětské hematologie a onkologie. V rámci letošního ročníku MFF Praha – Febiofest proběhne 17. března ve Španělském sále Pražského hradu speciální charitativní koncert s názvem Karel Svoboda 80.


Rooney Mara, Michael Fassbender a Ryan Gosling ve filmu Song to Song.

(foto: Broad Green Pictures)

Mezi již oznámenými filmy, které Febiofest letos uvede jsou například Wonderstruck Todda Haynese, Song to Song Terrence Malicka či nový filmy Romana Polanského Podle skutečné události uvedený vloni na festivalu v Cannes. Uvedení v kině Ponrepo se dočká například i dílo Jacquese Rivetta Out 1, které se v originální verzi skládá z osmi samostatných epizod a má celkově 12 hodin – v kině NFA se bude promítat ve dvou dnech ve čtyřech blocích. Potvrzené jsou i projekce filmu 24 obrazů Abbase Kiarostamiho, ale také restaurovaný film rané francouzské nové vlny Vzestup a pád. Další část programu bude oznámena na tiskové konferenci 6. března 2018.

Jedním z hostů letošního ročníku bude francouzský režisér a scenárista Arnaud Desplechin, který na festivalu uvede v režisérské verzi snímek Ismaelovy přízraky, který zahajoval loňský 70. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Febiofest taktéž připomene Desplechinovu ranou tvorbu, jmenovitě středometrážní film Život mrtvých, celovečerní debut Hlídka a filmy Vanoční příběh a Králové a královna. Poprvé v České republice festival také představí dokumentární snímek Milovaná, který odhaluje Desplechinovo rodinné pozadí a inspiraci pro jeho hraný film Vánoční příběh, kde do hlavní role matky obsadil hereckou ikonu francouzského filmu Catherine Deneuve. V kině Ponrepo pak proběhne Masterclass s režisérem.


Arnaud Desplechin na festivalu uvede snímek Ismaelovy přízraky s Marion Cotillard a Charlotte Gainsbourg. (foto: Film Europe)

Předsedkyní poroty sekce Nová Evropa se letos stane zpěvačka Marta Kubišová. Porota složená z 33 filmových fanoušků bude vybírat z deseti soutěžních filmů z celé Evropy a na slavnostním zakončení festivalu udělí vítěznému snímku cenu Grand Prix. Ta je spojena s odměnou pět tisíc euro.

25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se koná od 15. do 23. března 2018. V regionech od 26. března do 21. dubna.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek