KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Festivalový nářez: Torontský festival uvede poctu „nejhoršímu filmu vůbec“ i kandidáty na Oscara

42. ročník MFF v Torontu do už tak nabitého programu přidal dalších více než sedm desítek hraných a dokumentárních filmů. Diváci se mohou těšit na celovečerní a krátkometrážní snímky z celého světa, které doplní i projekce očekávaných seriálů od HBO či Netflixu.

...

Mezi nejočekávanější filmy festivalu se teď nově řadí například režijní debut oscarové herečky Brie Larson. Ta byla přesně před třemi lety na torontském festivalu poprvé s filmem Room, který ji ono nejvyšší herecké ocenění přinesl. Letos na festivalu v sekci Special Presentations představí film Unicorn Store, v kterém kromě režie ztvárnila i hlavní roli.

Funkci „režisér“ si teď pod jméno může napsat i oscarový scenárista Aaron Sorkin. Autor scénářů k filmům jako The Social Network, Moneyball či Jobs představí pokerové drama podle skutečných událostí Molly‘s Game s Jessicou Chastain a Idrisem Elbou v hlavních rolích. 


Světovou premiéru bude na festivalu bude mít i potají a na 35 mm pás natočený černobílý film komika Louise C.K I Love You, Daddy. A knihomoly pak možná potěší nová adaptace románu Motýlek, v kterém se v hlavních rolích objeví Charlie Hunnam a Rami Malek. Postavy v předchozí adaptaci z roku 1973 ztvárnili Steve McQueen a Dustin Hoffman. 

Další knižní adaptací je pak román Na Chesilské pláži Iana McEwana. V tragikomickém příběhu jedné svatební noci na začátku 60. let minulého století se v hlavních rolích objeví Saoirse Ronan a Billy Howle.

V sekci Special Presentations návštěvníci festivalu naleznou i filmy The Florida Project, The Killing of a Sacred Deer, Redoubtable či Odnikud, které chválili již kritici a diváci na festivalech v Cannes a Karlových Varech. Za zmínku v programu stojí i novinka od akčního mistra Johna Woo Manhunt, nový životopisný film o Pablu Escobarovi Loving Pablo či ve 4K zrestaurovaný, do 3D převedený a zvukovým mixem Dolby Atmos doplněný videoklip Michaela Jacksona Thriller. Ten doplní digitálně remasterovaný „making of“ dokument z roku 1983.

Mezi nejočekávanější filmy roku patří v sekci Midnight Madness uváděný The Disaster Artist, který pojednává o vzniku kultovně špatného snímku z roku 2003 The Room (neplést s oscarovým Room z roku 2015). Ve filmu režírovaném všestranným umělcem Jamesem Francem se kromě něj samotného objeví i jeho bratr Dave, Seth Rogen, Zac Efron, Alison Brie či Bryan Cranston. Ve stejné kategorii se objeví i filmy Brawl in Cell Block 99 od režiséra westernu Kosti a skalp či Mom and Dad od režiséra Zastav a nepřežiješ se Selmou Blair a Nicolasem Cagem v rolích šílených rodičů, kteří se při světové masové hysterii na 24 brutálních hodin obrátí proti vlastním dětem.

Sekci dokumentů doplní filmy o Ericu Claptonovi (Eric Clapton: Life in 12 Bars), Sammy Davisu Jr. (Sammy Davis, Jr.: I’ve Gotta Be Me) či supermodelce Grace Jones (Grace Jones: Bloodlight and Bami). Překvapením v programu je pokračování dokumentu Super Size Me s podtitulem Holy Chicken!. V něm si Morgan Spurlock posvítí na problematiku rychlého občerstvení a potravinářského průmyslu z druhé strany, když si otevře vlastní fast food.


V rámci sekce Contemporary World Cinema stojí za zmínku slovensko-český koprodukční film Nina režiséra Juraje Lehotského. A o velkém úspěchu pro Slovensko můžeme mluvit i v sekci krátkých filmů Short Cuts, v kterém bude ve světové premiéře uveden snímek Martiny Buchelové Magic Moments.

A protože filmové festivaly jsou v posledních letech i o seriálech, sekce Primetime nabídne například první dvě epizody seriálu o porno průmyslu v 70. letech minulého století The Deuce (HBO), dvě epizody mysteriózního německého seriálu Dark (Netflix) a taktéž po dvou epizodách seriálů Alias Grace, brazilského Under Pressure či druhé sezóny Já, společnice (Starz).

42. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Torontu se koná od 7. do 17. září 2017 a Eurodeník bude u toho.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek