KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Filmem roku je podle kritiků drama Špína. Ocenění letos patřila nejodvážnějším snímkům

Rok 2017 patřil k filmově slabším ročníkům. Přesto filmoví kritici poukázali na tři výrazné tituly, které si zaslouží pozornost, byť mnohdy vzbuzují kontroverze svou žánrovou vyhraněností.

...

Špína

Každému trocha slávy

Nejlepším filmem je podle českých filmových kritiků česko-slovenské drama o znásilnění a jeho následcích Špína režisérky Terezy Nvotové. Ta byla rovněž oceněna jako objev roku. Zaslouženě, neboť napříč svojí dosavadní kariérou ukazuje svou rostoucí tvůrčí vyzrálost, kterou ocenili i recenzenti doma na Slovensku, kde zaujala i svým dokumentem Mečiar o bývalém slovenském premiérovi.

Volba Špíny jako nejlepšího českého filmu se jeví jako chytré hledání univerzálního tématu, které není ani příliš mainstreamové (ztráta muže a nalezení energie do života v Bábě z ledu), ani příliš alternativní (duchovní putování v Křižáčkovi). Nvotové film představuje vyspělé drama evropského střihu, které následuje aktuální trendy, jež slaví úspěchy na zahraničních festivalech. Zároveň se jedná o film, jenž svou výraznou kamerovou prací (snímek byl rovněž nominován na Nejlepší audiovizuální počin) upozorňuje na svěží filmovou vizi.

Proto je možná škoda, že Špína neuspěla i v kategorii Nejlepší režie, kde nakonec zvítězil silně vymezující Křižáček s režisérem Václavem Kadrnkou. Jednoduchý příběh o putování za ztraceným synem a neutuchající víře tváří v tvář beznaději kritiky rozdělil na dva protichůdné tábory. Kadrnkova režijní vize, byť ne tak suverénní, jak by si možná přál, si však určitě zasloužila ocenění. Obzvlášť poté, co režijní schopnosti Nvotové ocenila cena pro Objev roku.

Bába z ledu

Schopný loutkař Sláma

Na prázdno tak ve dvou hlavních kategoriích přišel Bohdan Sláma se svou Bábou z ledu. Kvalitu držící autor však získal cenu za Nejlepší scénář, jež „prohru“ v ostatních kategoriích vyvažuje. A režiséra navíc může těšit ocenění pro Zuzanu Kronerovou v hlavní ženské roli, která je rovněž ovlivněna Slámovým kreativním vedením.

Poněkud tendenční může pro mnohé být ocenění Karla Rodena za klasicistního Masaryka, jenž v cenách kritiků jinak pohořel. Můžeme ho ovšem brát jako zdvižený prst poukazují na fakt, že česká kritika umí ocenit i ryze odpovědný a tradiční herecký výkon. Ostatně v závěsu za Rodenem skončil Pavel Nový za svůj věrný portrét stárnoucího otužilce v Bábě z ledu.

Důležitost převážila nadbytečnost

V kategorii Mimo kino, oceňující projekty mimo kinodistribuci, uspěl dokument Hranice práce, jenž technickou nedokonalost a pocit pouhého vizuálního doprovodu k hutným textům novinářky Saši Uhlové o útrpnosti života bídně placených zaměstnání vyvažuje důležitostí zvoleného tématu.

Celkově se však na letošních Cenách filmové kritiky a jejich atraktivitě bezpochyby podepsal především nízký výběr kvalitních titulů. Čeští filmaři v letošním roce nepostrádali ambice a ve hře byla řada nadějných kusů. Avšak tituly jako Po strništi bos Jana Svěráka či trilogie Zahradnictví Hřebejka a Jarchovského zklamaly. 

Křižáček

Hlavní nominanované však přesto nelze brát jako pouhý výškrab ze dna poloprázdného kbelíku. Jak Křižáček, tak Bába z ledu a Špína projevují podobně silné stránky, které je dobré oceňovat. Silné vize, odvážná témata a nebojácnost razit si cestu k divákům navzdory komerčně neuspokojivým výsledkům. Ryzí ódu na komerčnost ponechme méně odborným Českým lvům, proti kterým se ostatně Ceny filmové kritiky před 8 lety úspěšně vymezily, aby nabídly oborovou alternativu a ne popcornovou estrádovitost.

Kompletní výsledky:

NEJLEPŠÍ FILM

Špína — Peter Badač, Miloš Lochman, Karel Chvojka

NEJLEPŠÍ DOKUMENT

Richard Müller: Nepoznaný — Miro Remo

NEJLEPŠÍ REŽIE

Křižáček — Václav Kadrnka

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Bába z ledu — Bohdan Sláma

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON (HLAVNÍ I VEDLEJŠÍ ROLE)

Bába z ledu — Zuzana Kronerová

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON (HLAVNÍ I VEDLEJŠÍ ROLE)

Masaryk — Karel Roden

NEJLEPŠÍ AUDIOVIZUÁLNÍ POČIN (ZAHRNUJÍCÍ KAMERU, HUDBU, STŘIH, ZVUK, KOSTÝMY, VÝPRAVU, TRIKY A ANIMACI)

8 hlav šílenství — výtvarná koncepce (Anna Krtičková, Marta Nováková)

CENA INNOGY PRO OBJEV ROKU

Tereza Nvotová — Špína

MIMO KINO (ZAHRNUJÍCÍ AUDIOVIZUÁLNÍ PROJEKTY MIMO KINODISTRIBUCI A JINÉ VÝRAZNÉ POČINY SPOJENÉ S AUDIOVIZÍ)

Hranice práce — Apolena Rychlíková, Saša Uhlová

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ FILMOVÉ KRITICE

Eva Zaoralová

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek