KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

GLOSA: Hollywood čelí kritice kvůli „whitewashingu“. Studiím jde obsazením bílých herců o peníze

Hollywoodští producenti čelí další kritice poté, co byl herec Ed Skrein v remaku filmu Hellboy obsazen do role, jež byla původně asijského původu. Herec z filmu raději dobrovolně odstoupil a stal se tak miláčkem minorit.

...

Herec, který se nejvíce proslavil jako padouch v komiksové komedii Deadpool, Ed Skrein, oficiálně odstoupil z nové filmové reinkarnace komiksové ikony Hellboye. Zde měl ztvárnit roli majora Bena Daimio, jež je však v původním komiksu asijského původu.

Skrein tak zareagoval na ostrou kritiku komiksových fanoušků a minorit, kteří útočili na film kvůli takzvanému whitewashingu, kdy je do etnické role obsazen bílý herec. Skrein se stal obratem miláčkem davů, včetně řady hereckých kolegů. Předpokládat však, že tímto krokem dojde v Hollywoodu ke změně, je více než naivní.

Jde o velké peníze

Ačkoli mohl Skrein svůj krok myslet upřímně, do jisté míry jde o účinný „publicity stunt“, kdy tvůrci filmu zjevně nechtěli proti sobě poštvat fanoušky předlohy. Ostatně Hellboy je jednou z nejmilovanějších postav komiksového světa a jakékoli zásahy do předlohy nesou její fandové nerudně.


Pravdou nicméně je, že role, kterou měl Skrein ztvárnit, není nikterak zásadní, a tak lze jen těžko pochopit, proč nedošlo rovnou k obsazení asijského herce, kterých se po Hollywoodu pohybují desítky.

Rozhodně však nelze očekávat, že by se v Hollywoodu mělo v brzké době něco změnit při obsazování hlavních rolí. Postup při obsazování protagonistů již před lety popsal režisér Ridley Scott, jenž byl kritizovaný za obsazení Joela Edgertona a Christiana Balea do rolí egyptských princů ve snímku Exodus: Bohové a králové.

Scott své rozhodnutí neobsadit rodilé egypťany hájil jednoduše tím, že když točí snímek za 200 milionů dolarů, těžko do něj může obsadit neznámé tváře a doufat, že s tím budou finančníci souhlasit. A má pravdu. Ačkoli je dnes Hollywood stavěn primárně na značkách, stále v něm do určité míry funguje systém hereckých hvězd, na které diváci slyší.

Proto byla do původně asijské role Majora ve sci-fi Ghost in the Shell obsazena Scarlett Johansson. Proto se Princem z Persie stal Jake Gyllenhaal. A proto se Johnny Depp ve filmu Lone Ranger vydával za indiána.


Budou minoritám stačit malé role?

Je pochopitelné, že se tato taktika nelíbí etnickým hercům. Ti si však bohužel neuvědomují zásadní fakt o filmovém průmyslu – ano, je to v první řadě byznys, kde jde morálka do velké míry stranou. 

Etničtí herci mohou mít volné ruce u filmu za pár milionů dolarů, nelze na nich však postavit stamilionový spektákl. Zkrátka proto, že na něj přijde menší množství diváků, neboť etnických superhvězd je ve filmovém průmyslu až příliš málo. 

Když budete mít stánek s hranolkami a určitý typ se prodávat nebude, také ho nebudete připravovat jen proto, abyste udělali radost jeho pěti strávníkům.

Hollywood navíc podobné praktiky při obsazování vůdčích rolí uplatňujě již přes 50 let, jsou zde tedy silně zakořeněné. Těžko tedy věřit, že by v případě nákladných blockbusterů a hlavních rolí mělo dojít k výrazné změně. 

Skreinovo rozhodnutí veřejně se od podobných kroků distancovat je jistě chválihodné, pravděpodobně však povede pouze ke zlepšení v případě obsazování rolí vedlejších. Což paradoxně nalije olej do ohně těch, kteří již roky křičí, že minority nemají hlavní role a musí se spokojit s pozicemi hereckých přicmrndávačů pro bělošské kolegy. Dokonale začarovaný kruh.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek