KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Kulturní tipy na duben

V kulturních tipech na tento měsíc máme něco pro příznivce scifi a životopisných knih. Z filmových žebříčků jsme vybrali skvělá dramata, která získala řadu ocenění i přízeň diváků. Na závěr pro vás máme tip do divadla.

...

KNIHY

Ocean na konci uličky
Poslední kniha Neila Gaimana popírá všechny fyzikální, a vlastně úplně všechny zákony. Abyste si ji užili, musíte připustit, že nebe je zelené a tráva modrá, že louže je oceán, že chodíte po nebi a fialové slunce na vás svítí z trávy. Ano, takhle divný ten příběh je. Zdá se to nepředstavitelné, ale příběh o chlapci, jehož svět je všechno jenom ne reálný, vás přinutí vidět svět jinak. Tématem knihy je hledání vlastní identity a nespojitost mezi dětstvím a dospělostí. Brilantní Gaigmanovská fantazie opět nezklamala a kniha si v Británii vysloužila titul "Nejlepší kniha roku 2013".

Mick Jagger
Strhující a výbušný životopis živoucí legendy jen tak nepustíte z ruky. Autor prvotřídních bestsellerů a novinář New York Times, Christopher Andersen, představil při příležitosti 50. výročí skupiny Rolling Stones životopisnou knihu, která odhaluje šokující a desítky let střežená tajemství nejzáhadnější rockové ikony 20. století, Micka Jaggera. Andersen si nebral s ničím servítky, rozepsal se Jaggerových milostných pletkách s více než čtyřmi tisícovkami žen, včetně těch nejslavnějších, jeho názorech na dnešní popové hvězdy, o bouřlivých drogových zkušenostech i o jeho napjatých osobních a obchodních vztazích.

FILMY

Zmizení (2013) - thriller
Keller Dover (Hugh Jackman) čelí asi nejhorší noční můře každého rodiče, jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho večera na Díkuvzdání zmizí. Jejich hledání nebere konce, hodiny se vlečnou a dívky jsou stále pohřešovány. Do objektu zájmu se při pátrání dostane zchátralý karavan, který parkoval před jejich domem a u kterého si dívky naposledy hrály. K případu je povolán detektiv Loki (Jake Gyllenhaal), který zatýká řidiče karavanu, retardovaného Alexe Jonese (Paul Dano), ale pro nedostatek důkazů je Jones po nějaké době propuštěn. Oficiální pátrání sice stále pokračuje, ale Dover se cítí bezradný, jeho strach se mísí se vztekem a zlobou. Bere spravedlnost do svých rukou a bez ohledu na následky se rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, po svém a bez rukaviček. (oficiální text distributora )

Blízko od sebe (2013) - drama
Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (oficiální text distributora )

Prodloužený víkend (2013) - drama
Hlavním hrdinou filmu Prodloužený víkend je třináctiletý Henry Wheeler, jenž se zoufale snaží být hlavou rodiny ve dvoučlenné domácnosti, kterou sdílí se svou osamělou matkou Adele, a přitom bojuje s vlastní pubertou a bouřícími se hormony. Během víkendového nákupu se setkají s Frankem Chambersem, mužem, který očividně potřebuje pomoc, zároveň ale působí jako nebezpečný člověk. Chambers Adele přesvědčí, aby ho u sebe ubytovala, protože právě uprchl z vězení a nemá se kde ukrýt. Události společně prožitého prodlouženého víkendu všem třem změní život. (oficiální text distributora )

Philomena (2013) - drama
Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy“. Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledá-ním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neoby-čejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a boha-tých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. (oficiální text distributora )

DIVADLO

Kvartýr
V březnu uvedla Nová Scéna Národního divadla premiéru hry Kvartýr na motivy povídky Johannese Urzidil Kvartýr. Ústřední postavou Urzidilovy povídky Poslední zvonění (Kvartýr) je služka, jejíž pány donutí nacisté uprchnout. Zanechají jí nejen byt a veškeré vybavení, ale i peníze. Náhlé a ničím nezasloužené štěstí najednou začne nabývat až hororových obrysů. Služka si do bytu nastěhuje svoji sestru, která jí se svým nacistickým milencem začne ničit život. A zatímco jsou z domu pozvolna odváděni židé, sestra si užívá peněz a cizího majetku. Tragické finále je pak jen zoufalým pokusem člověka, který se snaží najít východisko z beznaděje. Autorem adaptace a režisérem je divadelní a filmový režisér David Jařab, který byl jedním z režisérů a uměleckým šéfem Divadla Komedie. (Zdroj – Národni-divadlo.cz)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek