KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Na Febiofest přijede Kusturica. Festival oznámil druhou část programu

Mezinárodní filmový festival Febiofest oznámil jména dalších hostů, jež svou účastí poctí 24. ročník festivalu konajícího se ve dnech 23. - 31. března v Praze. Odhalil i zbývající filmové premiéry.

...

Jako hlavní hvězdu letošního ročníku Febiofestu můžeme považovat zřejmě nejslavnějšího absolventa pražské FAMU, srbského režiséra Emira Kusturicu. Ten na festivalu osobně uvede premiéru vášnivé love-story Na mléčné dráze, již nejen režíroval a napsal, ale i si v ní zahrál s Monicou Belluci. 

Dalšími oznámenými hosty jsou německý kameraman českého původu Peter Zeitlinger, všestranný filmař a především dlouholetý kameraman Wernera Herzoga, s nímž natáčí od devadesátých let. A poté i spisovatel a scenárista Patrick Ness, jenž je znám díky knihám pro dospívající a jako autor předlohy a scénáře k fantasy dramatu Volání netvora, jehož českou premiéru osobně uvede.

Mezi nově oznámenými filmy je několik titulů z nové sekce Masters. „Do sekce Masters jsme vybrali dvanáct titulů včetně snímků tak rozdílných a výrazných autorů, jakými jsou Alejandro Jodorowsky, Andrzej Wajda nebo Kioshi Kurosawa“, říká programová ředitelka Anna Kopecká.


Diváci tak v premiéře budou moci vidět na mezinárodních festivalech chválený psycho thriller Personal Shopper v hlavní roli s Kristen Stewart, poslední film Andrzeje Wajdy Mžitky, na Berlinale oceněný jihokorejský snímek Sama v noci na břehu moře či Modrý samet Davida Lynche, jenž si diváci sami odhlasovali v anketě. Výjimku v sekci Masters tvoří černá komedie Paula Verhoevena Elle, která jako jediná nebude mít v rámci Febiofestu premiéru, ale dle slov programové ředitelky si i tak zaslouží velkou pozornost, protože ačkoliv se jedná o jeden z nejlepších filmů loňského roku, vlastník českých práv pro uvádění v kinech ji do širší distribuce nechystá.

Tradiční soutěžní sekce prvních a druhých snímků nastupujících filmařů ze zemí Evropy s názvem Nová Evropa představí filmy Špína absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové, česko-rakouskou koprodukci Doma je tady či cenami ověnčený snímek Bez Boha bulharské režisérky Ralitzy Petrovy. Jmenovitě pak v sekci Nová Evropa Febiofest promítne snímky Kamenné srdce, Dětské hřiště, Sebekritika buržoazního psa, Park, Obr, Poslední rodina či Mládí vůdce, v němž si mimo jiné zahrál Robert Pattinson a vycházející hvězda Stacy Martin. Sekce je spojena s cenou 5 tisíc EUR pro vítězný film.

Festival zakončí osobitá coming-of-age komedie Ženy 20. století ceněného režiséra a scenáristy Mikea Millse s Anette Benning v hlavní roli. 


V letošní porotě Ceny Amnesty International, kterou obdrží režisér jednoho z osmi filmu s lidskoprávní tematikou, zasedne herečka Ester Geislerová, litevská herečka a houslistka Lora Kmieliauskaiteová a Martin Balcar z Amnesty International. Organizace letos upozorňuje na případ vězněného íránského filmaře Keywana Karimiho. Febiofest letos navíc společně s jabloneckou Českou mincovnou in memoriam poctí ražbou pamětní medaile legendárního herce a baviče Vladimíra Menšíka. Medaili převzaly vdova po herci společně s dcerou. Od 23. března mohou také diváci na webu www.ceskamincovna.cz/febiofest hlasovat, kdo obdobnou pamětní medaili dostane příští rok.

Festivalovým místem se letos poprvé stane Radlická kulturní sportovna, kde proběhne doprovodný program pod názvem Febiofest OFF. Zde se návštěvníci festivalu mohou těšit například na diskuze s předními zahraničními hosty. Svou účast již potvrdili Agniezska Holland, Abel Ferrara, Peter Zeitlinger či Peter Suschitzky.

Febiofest uvede v Praze a následně v regionech celkem 155 filmů z 55 zemí v celkem 573 projekcích. Předprodej vstupenek začne ve čtvrtek 16. března ve 12 hodin na pokladnách multikin Cinestar Anděl a Cinestar Černý Most. Online předprodej na www.febiofest.cz a www.cinestar.cz začně taktéž ve čtvrtek 16. března, ale ve 20 hodin. Cena lístku na festivalovou projekci letos činí 99 korun. Zakoupením lístku za 139 korun na projekce označené jako „Projekce charitativního partnerství“ lidé podpoří částkou 40 korun neziskovou organizaci a partnera festivalu Zdravotní klaun. Lístky na sekci Culinary Cinema je možné již nyní zakoupit v síti Ticketportal. Od 16. března bude při vstupu do multikina Cinestar Anděl fungovat tradiční infostánek.

Autor: Anna Kopecká

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek